ČEZ: Nový Bor má do budoucna zajištěno teplo, nestálo ho to ani korunu

17.08.2019 10:57

Instalaci vnořených kogeneračních jednotek do systému centrálního zásobování teplem má za sebou tepelné hospodářství v Nového Boru. Tato významná proměna by měla znamenat stabilizaci ceny tepla pro koncové zákazníky.

ČEZ: Nový Bor má  do budoucna zajištěno teplo, nestálo ho to ani korunu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Dodavatelem řešení a investorem dvou kogeneračních jednotek, a to v kotelnách ve Wolkerově ulici a Rumburských hrdinů je společnost ČEZ Energo, která je společnou dcerou ČEZ ESCO a třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM. Vyrobeno tepelnou energii bude odebírat společnost TEPLO Nový Bor, jež provozuje zdejší systém centrálního zásobování teplem. Elektřina z kogeneračních jednotek pak bude putovat do distribuční sítě.

„Pro město je to velice výhodné, protože do vybudování a provozu kogenerací nemuselo nic investovat ze svého, přičemž nesporným ziskem pro nás bude dlouhodobě stabilní dodávka tepla za garantované ceny. Navíc tepelné hospodářství získalo tu nejmodernější technologii, která existuje,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Jeho slova doplňuje ředitel společnosti TEPLO Nový Bor Milan Přívratský: „Naším cílem do budoucna je stabilizovat ceny tepla a kogenerace je jednou z možností, jak toho dosáhnout. Tento způsob výroby tepla je nejen ekologický, ale může zároveň přinášet úsporu pro občany.“

Kogenerační jednotky (z anglického slova cogeneration, tedy spolu-výroba) jsou minielektrárnami a miniteplárnami, v nichž se společně vyrábějí elektřina i teplo. „Jedná se o moderní technologii, která šetří palivo a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent. V praxi to znamená nejen finanční úsporu, ale i vyšší ekologičnost. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí,“ potvrzuje výše uvedené generální ředitel ČEZ Energo David Bauer s tím, že zatímco u klasických elektráren uniká teplo bez využití do okolí, kogenerační jednotka ho dále využívá. Zjednodušeně řečeno, kogenerační jednotka umožňuje provozní úsporu za cenu tepla a je zároveň šetrná k životnímu prostředí.

Dvě kogenerační jednotky pro Nový Bor přitom dosáhnou celkového výkonu 2 200 kWe. Větší z nich o výkonu 2000 kWe je umístěna v kotelně Wolkerova, druhá o výkonu 200 kWe se nachází v kotelně v ulici Rumburských hrdinů. Smlouva na dodávku tepelné energie pro společnost Teplo Nový Bor, spol. s r. o., je uzavřena na dobu 15 let s předpokládanou roční dodávkou tepla 24 700 GJ. Stejnou délku trvání má i nájemní smlouva. Vyrobená elektřina bude putovat do distribuční sítě a teplo přímo odběratelům v Novém Boru.

ČEZ Energo v současné době provozuje již 126 kogeneračních jednotek v 73 lokalitách po celé ČR s celkovým instalovaným elektrickým výkonem (aktuální stav) 106 031 kWe. Jejich celkový tepelný výkon je 131 464 kWt. Plynové minielektrárny a miniteplárny dosud vyrobily 1 340 GWh elektřiny a 7 570 TJ tepla. Jednotky jsou zapojené do společné virtuální elektrárny s jednotným řídicím systémem. Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

ČEZ ESCO (Energy Service Company), je dceřiná společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí. Zajišťuje dodávky elektřiny, plynu a tepla, energetické audity a energetické poradenství, výstavbu elektrických zařízení, kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaických elektráren. Pro řadu zákazníků také jejich energetická zařízení provozuje a poskytuje služby týkající se údržby a servisu. ČEZ ESCO je rovněž dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou.

Do ČEZ ESCO patří firmy AirPlus, AZ KLIMA, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, Easy Power, Energocentrum Vítkovice, ENESA, EVČ, Hormen, KART a ČEZ Slovensko.

ČEZ Energo je přitom společnou dcerou ČEZ ESCO a třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM.

Dodavatelem staveb kogeneračních jednotek ve Wolkerově ulici a Rumburských hrdinů v Novém Boru byla výše uvedená společnost ENESA, a. s. Instalace 2 vnořených kogeneračních jednotek zahrnovala:

  • Demontáž a ekologickou likvidaci kotle na biomasu (kotelna Wolkerova)
  • Úpravy technologických rozvodů kotelen
  • Úpravy expanzního systému včetně zásobních nádrží na vyrovnání objemu topné vody
  • Instalaci trafostanice s transformátorem a VN rozvodny pro vyvedení vyrobené elektřiny VN smyčkou do distribuční sítě
  • Instalaci předehřevu teplé vody včetně akumulačních nádrží na kotelně Wolkerova a Rumburských hrdinů
  • Instalaci akumulačních nádrží, celkový objem 220 m3

Jednalo se o investiční akci ve výši cca 50 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

22:11 Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí č. 386/2020 Sb., dochází od 26. září 2020…