ČEZ: Ohrožené gorily dostaly nový domov

6. 7. 2012 14:38

Chlouba královédvorské ZOO, gorily nížinné, si od dnešního dne užívají pohodlí nového pavilonu. Větší výběh i vnitřní expozice umožní ohroženým lidoopům cítit se více jako v přirozeném prostředí a návštěvníkům zase poskytne příležitost gorily nerušeně pozorovat. Modernizaci expozice podpořila Nadace ČEZ.

ČEZ: Ohrožené gorily dostaly nový domov
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Východočeská ZOO Dvůr Králové, vyhlášená svým zaměřením na africká zvířata, připravila pro své návštěvníky novinku. Mohou sledovat vzácné gorily nížinné v rozšířených výbězích a prostornějších vnitřních expozicích. Současný pavilon byl vytvořen podle nejnovějších odborných studií, aby vyhovoval co nejvíce zvířatům a byl zajímavý pro návštěvníky. „Stavba poskytne gorilám prostor 1 613 m2 ve výbězích a 329 m2 v zastřešené části,“ upřesňuje Aleš Kancnýř, zástupce ředitelky ZOO Dvůr Králové.

Od modernizace pavilonu si vedení ZOO slibuje nejen zvýšení atraktivity pro veřejnost, ale také zkvalitnění podmínek pro zvířata. Přirozenější prostředí by se podle ošetřovatelů mohlo gorilím obyvatelům natolik zalíbit, že by se ZOO mohla dočkat vysněného opičího mláděte. „Chovu gorily nížinné se věnujeme téměř 30 let, zatím se nám však nepodařilo je rozmnožit. V přírodě je tento druh téměř vyhuben a zbylé jedince ohrožují pytláci. Proto se zoologické zahrady po celém světě snaží o zachování tohoto majestátního primáta,“ vysvětluje Kancnýř.

Náročná přestavba pavilonu goril si vyžádala náklady 25 milionů korun. Projekt finančně podpořila také Nadace ČEZ. „Královédvorskou ZOO podporujeme dlouhodobě. Oceňujeme jejich snahu zachovat ohrožené živočišné druhy a umožnit tak veřejnosti, aby se s nimi seznámila,“ vysvětluje Ondřej Šuch z Nadace ČEZ.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002 s cílem zastřešit svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje prostřednictvím grantových řízení různé veřejně prospěšné aktivity zaměřené na děti a mládež, sociální oblast, kulturu, sport, vzdělávání, infrastrukturu a ekologii. Díky objemu rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Programy Nadace ČEZ: Oranžové hřiště, Oranžová učebna, Oranžové schody, Oranžové kolo a Podpora regionů. Více informací na www.nadacecez.cz. O dalších projektech podporovaných Skupinou ČEZ se dozvíte na www.facebook.com/pomahame.regionum.

Jiří Kosina, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ČEZ
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Zlín: Austrálie je u nás plná klokanů

10:31 Zoo Zlín: Austrálie je u nás plná klokanů

Zlín - Zlínská zoo se může pochlubit dalším chovatelským úspěchem. Skupina 19 klokanů rudokrkých se …