ČEZ: Studenti maturovali v Jaderné elektrárně Temelín

09.06.2024 13:51 | Tisková zpráva

Třicet dva studentů a pět studentek z osmi českých středních škol a gymnázií absolvovala svou první „maturitu“. Znalostním testem středoškoláci ukončili třídenní odbornou stáž Skupiny ČEZ v Jaderné elektrárně Temelín. V Temelíně šlo letos o třetí kolo Jaderné maturity. Letos si netradiční diplom z Temelína odnesla celkově více než stovka studentů.

ČEZ: Studenti maturovali v Jaderné elektrárně Temelín
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Celkem osm přednášek absolvovalo třicet sedm studentů v Jaderné elektrárně Temelín. Středoškoláci se například dozvěděli, jak je elektrárna stavebně uspořádána, dostali informace k teorii jaderných reaktorů, turbíně nebo generátoru. Nezůstali jen v lavicích, ale elektrárnu si prohlédli virtuálně i reálně.

Speciální virtuální brýle zavedly studenty do velína nebo k jadernému reaktoru. Reálně pak navštívili strojovnu výrobního bloku, místnost, kde se připravují operátoři nebo havarijní středisko. Tečku za třídenním programem udělal závěrečný test - Jaderná maturita. Netradiční diplom, který jim v budoucnu může pomoc najít v energetice uplatnění, si nakonec odnesli všichni účastníci.

„Řadu absolventů určitě nevidíme naposledy. Někteří z nich se k nám nebo do jiných provozů Skupiny ČEZ vrací po skutečné maturitě. Jiní pokračují ve studiu na vysokých školách a už jako vysokoškoláci u nás absolvují dvoutýdenní „Letní univerzitu“, což už je taková vstupenka pro práci v jaderné elektrárně,“ vysvětluje Romana Balounová ze strategického náboru energetické firmy.

Kvůli velkému zájmu středoškoláků jen v Temelíně letos proběhly hned tři běhy jaderných maturit, podobný počet studentů absolvuje stejnou akci i v Jaderné elektrárně Dukovany. Další stáže pro studenty odstartují v průběhu prázdnin. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách ZDE.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

7:44 Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

Začátkem prázdnin měli celníci z moravskoslezského kraje plné ruce práce. V jeden den totiž v dopole…