ČEZ: Temelínské velíny procházejí modernizací

22.06.2024 19:25 | Tisková zpráva

Náročnou modernizací procházejí aktuálně velíny v Jaderné elektrárně Temelín. Smyslem úprav je vytvořit modernější vzhled a klidnější prostředí. Aktuálně už technici dokončili úpravy ve velíně prvního bloku. Letos ČEZ do modernizace temelínské elektrárny investuje 4,1 miliard korun.

ČEZ: Temelínské velíny procházejí modernizací
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Zaizolovat potrubí vzduchotechniky, instalovat speciální akustický panel za operátory, ale i modernizovat osvětlení, vyměnit nábytek nebo koberec. Takovou úpravou procházejí obě blokové dozory. „Má to nejen estetický význam, ale i praktický význam. Operátům jsme chtěli vytvořit klidnější prostředí, především pak snížit zvukové efekty vzduchotechniky. A to se díky úpravám povedlo,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Úpravy na blokových dozoren proběhly už před několika lety. Tehdy se technici instalovali zvukovou izolaci za čelní ovládací panel. Podle energetiků jsou úpravy na blokových dozornách náročné.

„Úpravy na zařízení lze udělat během odstávek. Pro operátory je ale odstávka nejrušnější období. Úpravy se tak musí dělat za provozu, což také není jednoduché. Proto revitalizace blokovek není ve světě běžná, tam většinou zůstávají v původním stavu. Přitom jde o klíčové místnosti elektrárny. Je dobře, že se nám modernizace povedla udělat a věřím, že ji operátoři ocení,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Modernizací, která začala na podzim 2023 už aktuálně prošel velín prvního bloku, na druhé blokové dozorně chtějí technici práce dokončit letos v září.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …