Přenášky, prohlídka elektrárny nebo vědomostní text. Také letos připravil ČEZ třídenní program pro třicítku středoškoláků. Ti například navštívili strojovnu výrobního bloku, havarijní středisko nebo simulátor blokové dozorny. V infocentru je čekala unikátní virtuální prohlídka. Teoretickou část pak tvořilo devět přednášek od odborníků z elektrárny zaměřených například na teorii jaderných reaktorů, radiační ochranu nebo na představení jaderné a nejaderné části elektrárny. Získané znalosti dnes prověřil závěrečný test – Jaderná maturita. Všichni byli úspěšní a mohli si tak z Temelína odnést netradiční maturitní vysvědčení.
Králem Jaderné maturity se stal Šimon Vančata z gymnázia Soběslav, který správně odpověděl na osmnáct z dvaceti otázek, navíc v druhém nejrychlejším čase. „Skvělá zkušenost. Nakoukli jsme do jiného světa. Rozhodně uvažuju o uplatnění v jaderné elektrárně. Přitom je to docela paradox, jako malý jsem se jaderných elektráren bál, ale potom, když jsme se školou Temelín navštívili, začalo mě to místo fascinovat,“ svěřil se Šimon.
O uplatnění ve fyzice uvažuje i jeho spolužačka ze soběslavského gymnázia Monika Havlíková. „Když jsem se o této možnosti dozvěděla, tak mi přišlo fajn to vyzkoušet. Fyzika, ale i chemie mě vážně baví a přijdou mi jako úžasné obory, ve kterých bych chtěla najít v budoucnu uplatnění,“ uvedla studentka.
Sami energetici potvrzují, že absolventi jejich odborných stáží mají velkou šanci najít v energetice své budoucí uplatnění. „Řadu absolventů určitě nevidíme naposledy. Někteří z nich se k nám nebo do jiných provozů Skupiny ČEZ vrací po skutečné maturitě. Jiní pokračují ve studiu na vysokých školách a už jako vysokoškoláci u nás absolvují dvoutýdenní „Letní univerzitu“, což už je taková vstupenka pro práci v jaderné elektrárně,“ vysvětluje Romana Balounová ze strategického náboru energetické firmy.
Kvůli velkému zájmu středoškoláků jen v Temelíně letos proběhli hned tři běhy jaderných maturit, podobný počet studentů absolvuje stejnou akci i v Jaderné elektrárně Dukovany. Dvou týdenní a více odborné stáže pro vysokoškoláky, v rámci kterých se podívají i k reaktorům a do dalších nejcitlivějších částí jaderných elektráren, odstartují v průběhu prázdnin. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách www.kdejinde.cz
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: komerční tisková zpráva