ČPZP: Ročně si přivodí úraz více než 35 tisíc dětí

08.07.2015 10:59

Vyšší riziko zdravotních úrazů u dětí se tradičně pojí s obdobím volna, zejména pak letních prázdnin.

ČPZP: Ročně si přivodí úraz více než 35 tisíc dětí
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

V létě se děti věnují mnohem více sportovním aktivitám a riziko je tak vyšší, než v jiné části roku. Nárůst počtu úrazů ve druhém a třetím čtvrtletí evidují lékaři i pojišťovny. Nejnákladnějším pacientem České průmyslové zdravotní pojišťovny byl v loňském roce desetiletý chlapec, který si vážně poranil mozek. Jeho léčba stála více než 650 tisíc korun.

Podle statistik ČPZP je nejrizikovější věk mezi 10. a 15. rokem. Každoročně se zraní téměř pětina všech dětí v tomto věku. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v roce 2014 za léčbu dětských úrazů zaplatila 26, 7 milionu korun. „Oproti roku 2013 je zde nárůst výdajů na léčbu úrazů přibližně o 5 milionů korun,“ upozorňuje mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Podle ní jsou rizikové zejména skoky do neznámé vody při koupání a lezení po skalách.

Naopak nejmenším dětem hrozí největší riziko v domácnosti, ať už se jedná o popálení, opaření či pády. Statistiky ČPZP dále potvrdili obecný předpoklad, že chlapci jsou častěji zranění.  „Například mezi desetiletými, kterých bylo u ČPZP v loňském roce registrováno 14 539, si přivodilo nějaký úraz 3124 dětí. Z toho bylo 51, 5 procenta chlapců a 48, 5 procenta dívek,“ přiblížila konkrétní čísla mluvčí ČPZP.

V roce 2013 hradila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna za péči o dvouletého chlapce po nitrolebním epidurálním krvácení téměř 970 tisíc korun. O rok později byl nejdražším dětským pacientem desetiletý chlapec po poranění mozku, jehož péče si vyžádala 654 tisíc korun.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna je druhou největší zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnou s více než 1,2 milionu pojištěnců a více než sto pobočkami po celé České republice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…