ČR drží stále nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci EU

09.03.2014 17:29 | Zprávy

V loňském roce u nás bylo zaznamenáno 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé dokonce na následky tohoto onemocnění zemřeli[1].

ČR drží stále nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci EU
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Les, ilustrační foto

Přestože klimatické podmínky v loňském roce nebyly pro klíšťata příliš příznivé, počet případů lidí nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně vzrostl téměř o 10 %[2]. Současný vývoj počasí prozatím naznačuje, že letošní sezóna by mohla být pro klíšťata a přenos nemoci ještě příznivější než v předchozích letech, riziko nákazy se s mírnou zimou zvyšuje. Klíšťata jsou aktivní už při teplotě nad 7°C  tzn., že již nyní může být pohyb v přírodním ohnisku nákazy rizikový[3].

Proočkovanost v Rakousku dosahuje 90 %, u nás pouze 23 %

Vyšší počet případů onemocnění než v České republice hlásí jenom Rusko. Zde se ale výskyt infekce v posledních letech daří redukovat díky vysoké proočkovanosti obyvatelstva, v rizikových oblastech nad 70 %. Na endemických alandských ostrovech patřících Finsku je proočkovanost až 65 %, v Lotyšsku téměř 40 %3. V sousedním Rakousku, které začalo jako první úspěšně snižovat počet případů nákazy, se proočkovanost obyvatel blíží 90 %3. Zdá se, že v České republice, kde stejně jako v Rakousku proběhla kampaň na podporu očkování proti klíšťové encefalitidě, zatím neumíme tak dobře vnímat a zhodnotit riziko, jež tato nákaza přináší. I když téměř tři čtvrtiny obyvatel u nás tuto nemoc znají, očkovat se nechá jenom zhruba každý čtvrtý4. Konkrétně bylo v ČR v roce 2013 očkováno pouhých 23 % obyvatel[4], což na redukci případů zdaleka nestačí, naopak nelze vyloučit další nárůst případů.

Nákaza se neustále rozšiřuje, můžeme se však účinně bránit přenosu na člověka

Ohniska nákazy se v Evropě i v České republice neustále rozšiřují prostřednictvím zvěře a ptactva, od Skandinávie a severního Ruska až po Bulharsko a Albánii. Na západě zasahují až do jižního Švýcarska a východní Francie. Zatímco v minulosti hrozila nákaza hlavně v jižních Čechách a v Jeseníkách, v průběhu minulých let se ohniska nákazy rozšířila do všech regionů země2. V zemích s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, včetně ČR, doporučuje Světová zdravotnická organizace očkování všem věkovým kategoriím, tj. od 1 roku věku[5]. V Evropě byly zaznamenány také případy, kdy si onemocnění klíšťové encefalitidy přivezl turista z dovolené ať už ze zahraničí nebo z jiné části své vlastní země, můžeme tedy taktéž hovořit o „nemoci cestovatelů“. Očkování má proto smysl bez ohledu na místo bydliště dané osoby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

22:31 MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

Záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) posílila v první polovině tohoto roku významně svůj standard…