CSSP: Terapeutická práce s dětmi z rodin, zasažených domácím násilím

24.10.2019 18:48

Dětí se domácí násilí týká víc, než si myslíme. Doposud jsme nabízeli služby oběma rodičům – komplexní pomoc nenásilnému rodiči (osobě ohrožené) a možnost terapeutické péče rodiči, který se násilí dopouštěl. Rozšíření služeb o práci zaměřenou na děti, je logicky dalším krokem vycházejícím z faktu, že děti bývají leckdy domácím násilí zasaženy nejvíce. Z naší praxe se jedná o téměř 80% případů po vykázání násilné osoby ze společného obydlí a téměř 60% případů, kdy se na nás ohrožené osoby obrátí samy.

CSSP: Terapeutická práce s dětmi z rodin, zasažených domácím násilím
Foto: csspraha.cz
Popisek: Centrum sociálních služeb Praha - logo

Ať už jako svědci, tak i přímé oběti násilí se často mohou stylizovat do rolí ochránců nenásilného rodiče, přebírat zodpovědnost za celou rodinnou situaci, ale také nevhodné výchovné vzorce. Toto všechno může poškodit jejich zdravý vývoj a formování osobnosti.

Dítě se u nás do terapie dostane prostřednictvím zákonného (nenásilného) rodiče nebo je rodiči terapie pro dítě doporučena (OSPOD či soudem atp). Nenásilný rodič nejprve hovoří se soc. pracovníkem. Před započetím samotné terapie s dítětem mapujeme rodinnou situaci, abychom získali maximum relevantních informací, které následně vyhodnocujeme a navrhujeme nejvhodnější postup. Dále s dítětem pracuje psycholožka, která kooperuje s klíčovým sociálním pracovníkem.

Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině. V rámci terapie může dítě sdílet a zpracovat zkušenosti s prožitým násilím, tak aby se zabránilo další traumatizaci dítěte. Jsme schopni také rodiče znovu podpořit a ujistit v jejich rodičovských kompetencích v návaznosti na násilí v rodině. Rovněž mohou terapeuti či soc. pracovníci zprostředkovat rodičům náhled na situaci jejich dítěte a podpořit zdravé vztahy mezi rodičem a dítětem. I nenásilný rodič může pracovat s terapeutem na svých rodičovských kompetencích ve vztahu k dítěti.

„Věříme, že tato nabídka pomůže rodinám zasaženým domácím násilím, zejména dětem, ale i jejich rodičům se vyrovnat alespoň minimálně s nezdravou rodinnou situací,“ doplnil Mgr. Tomáš Ján, MBA, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

V případě potřeby jsou pracovníci Intervenčního centra na telefonu 281 911 883, 734 510 292. Více naleznete na webových stránkách ZDE a ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…