ČSÚ: Meziroční růst maloobchodních tržeb v dubnu pokračoval

05.06.2024 13:21 | Tisková zpráva

Tržby v maloobchodě se v dubnu reálně meziročně zvýšily o 5,3 % a meziměsíčně stagnovaly. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly meziročně o 0,1 % a meziměsíčně o 0,3 %.

ČSÚ: Meziroční růst maloobchodních tržeb v dubnu pokračoval
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) v dubnu reálně stagnovaly, přičemž za pohonné hmoty klesly o 0,3 % a za potraviny o 0,2 %, naopak za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,1 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v dubnu zvýšily reálně o 5,3 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,1 %, za pohonné hmoty o 3,9 % a za potraviny o 3,6 %.

tab

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy v dubnu meziročně vzrostly. Tržby se zvýšily za prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot i potravin. K růstu maloobchodních tržeb nejvíce přispěly internetové a zásilkové obchody a nespecializované prodejny s převahou potravin,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky meziročně vzrostly o 17,1 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 8,4 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 %, s výrobky pro domácnost o 0,5 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 0,4 %. Naopak tržby klesly v prodejnách s oděvy a obuví o 0,2 %.

graf

graf

V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 4,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 1,7 %. Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se zvýšily o 18,1 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby vzrostly o 18,1 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně klesly o 0,3 %. Meziročně se tržby snížily o 0,1 %, přičemž za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) klesly o 1,2 %, naopak za opravy motorových vozidel vzrostly o 4,0 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

graF

Poznámky:
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel

Všechny údaje v Rychlých informacích jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc březen 2024 byla v souladu s politikou revizí ČSÚ revidována, za duben 2024 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2024 budou zveřejněny v březnu 2025.
Metodika ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: ČR je již dvacet let oficiálně zemí bez výskytu vztekliny

19:07 Státní veterinární správa: ČR je již dvacet let oficiálně zemí bez výskytu vztekliny

Státní veterinární správa (SVS) si před několika dny připomněla dvacet let ode dne, kdy Česká republ…