Došlo také ke 45 tisícům pracovních úrazů, z toho k 88 smrtelným. Pojištěncům bylo vyplaceno nemocenské ve výši 34 miliard korun, meziročně o 4 % více.
V roce 2021 bylo nahlášeno celkem 2755 tisíc případů dočasné pracovní neschopnosti, 93 % z nich z důvodu nemoci či karantény, zbytek kvůli úrazům. Meziročně vzrostl počet případů o 15 % (+364 tisíc). Vystaveno bylo 2 550 tisíc neschopenek pro nemoc, o 839 tisíc více než v období před pandemií (tedy v roce 2019). Nejčastějším příčinou jsou dlouhodobě nemoci dýchací soustavy, které v roce 2021 způsobily téměř čtvrtinu všech případů. Loni bylo také vydáno 860 tisíc neschopenek z důvodu karantény či izolace, což činilo téměř 29 % všech pracovních neschopností.
„Průměrná délka trvání pracovní neschopnosti meziročně klesla z 39,4 dne v roce 2020 na 34,5 dne v roce 2021. Jedná se o nejkratší dobu za posledních 10 let. Toto zkrácení bylo způsobeno větším zastoupením krátkodobých neschopností z důvodu nemoci,“ uvedla Alena Hykyšová z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČSÚ , statistika , pracovní neschopnost , TZ , izolace , karanténa
autor: Tisková zpráva
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi
Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…