ČSÚ: Po třech měsících růstu důvěra v ekonomiku v říjnu opět klesá

26.10.2020 10:53 | Zprávy

Souhrnný indikátor důvěry se oproti září snížil o 4,5 bodu a vrátil se přibližně na svoji červencovou hodnotu. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 3,0 bodu a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 11,6 bodu, což je po květnovém propadu druhý nejvyšší meziměsíční pokles od počátku sledování.

ČSÚ: Po třech měsících růstu důvěra v ekonomiku v říjnu opět klesá
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Mezi podnikateli se důvěra zvýšila pouze v průmyslu, v ostatních odvětvích se snížila. „Českému průmyslu se v současné době pořád relativně daří, ale v odpovědích podnikatelů jsme již zaznamenali určité náznaky obav z budoucího vývoje. Naproti tomu v sektoru služeb došlo v říjnu k výraznému poklesu důvěry, a to zejména v oblastech pohostinství, ubytování a cestovního ruchu,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. Důvěra spotřebitelů výrazně poklesla.

tabulka

„Zhoršení epidemické situace a s tím související opatření se bezesporu projevily i ve zhoršení nálady spotřebitelů. Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti,“ dodal Jiří Obst.

graf

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti září poklesl o 4,5 bodu na hodnotu 86,4 a to především v důsledku snížení indikátoru důvěry spotřebitelů o 11,6 bodu na nejnižší hodnotu za posledních 6 měsíců (86,0). Indikátor důvěry podnikatelů meziměsíčně poklesl o 3,0 bodu na hodnotu 86,5. V meziročním srovnání jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů výrazně nižší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Vy věříte tomu, že byste se od ministra obrany něco kloudného dozvěděla?

Nemáte spíš jako já dojem, že je jen takovým maskotem? A jsou interpelace jediná možnost jak můžete kontrolovat vládu? Jestli ano, což mi přijde, že jste naznačila, tak to je špatně, myslím. Vy ne? A pokud se mnou souhlasíte, co uděláte, aby to bylo jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Rozsáhlá kontrola cizinců v Brně

10:17 Policie ČR: Rozsáhlá kontrola cizinců v Brně

Cizinečtí policisté odhalili 14 případů nelegální práce.