ČSÚ: Vládní instituce dávají nejvíce peněz na sociální dávky

20.01.2017 12:29

Celkové výdaje vládního sektoru dosáhly v roce 2015 42,0 % hrubého domácího produktu. Ministerstva a další ústřední orgány státní správy, místní samospráva, zdravotní pojišťovny, ale i příspěvkové organizace jako školy, nemocnice, dětské domovy, muzea či divadla tak vydaly 1,9 biliónu korun. O 0,6 procentního bodu méně než v předchozím roce.

ČSÚ: Vládní instituce dávají nejvíce peněz na sociální dávky
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Výdaje vládního sektoru lze dělit podle jejich účelu. Nejvíce prostředků vydaly vládní instituce na sociální ochranu (12,6 % HDP), zdravotnictví (7,6 %) a ekonomické záležitosti jako třeba investiční dotace (6,6 %). Naopak nejmenší zastoupení měly výdaje na bydlení a společenskou infrastrukturu (0,7 %), obranu (0,9 %) a ochranu životního prostředí (1,1 %). „Díky této analýze struktury výdajů také víme, kolik vynaložil sektor vládních institucí i na další služby. Třeba na vzdělávání to bylo 4,9 % HDP, tedy 225 miliard korun. A na veřejný pořádek a bezpečnost 1,8 % HDP, to je 84 miliard korun,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Nejvíce narostly ve srovnání s rokem 2014 výdaje v ekonomické oblasti, konkrétně v dopravě. „Bylo to dáno meziročně vyššími investičními výdaji. V Česku se masivně dočerpávaly prostředky z evropských fondů,“ uvádí Václav Rybáček, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ. Nejvýraznější pokles v poměru k HDP zaznamenaly výdaje na sociální ochranu, zejména starobní důchody, a výdaje na všeobecné veřejné služby, kam patří např. správa a provoz zákonodárných a výkonných orgánů, jako jsou Parlament nebo orgány veřejné správy, dále finanční, rozpočtové a daňové záležitosti nebo zahraniční ekonomická pomoc.

Z hlediska jednotlivých druhů výdajů bylo vydáno nejvíce peněz na sociální dávky, a to v rozsahu 12,5 % HDP. Náhrady zaměstnancům představovaly 8,7 % a mezispotřeba, tedy hodnota zboží a služeb, které jsou v rámci výrobního procesu vloženy do výrobků, 6,2 % HDP.

Ve srovnání s EU jsou celkové výdaje českého vládního sektoru nižší o 5,5 procentního bodu. V roce 2014 však v některých kategoriích převyšovaly průměr členských zemí. Šlo např. o zdraví nebo vzdělávání. Nižší byly v případě sociálních věcí a všeobecných veřejných služeb.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…