ČSÚ je připraven na druhé kolo senátních voleb

11. 10. 2018 16:42

Druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky začne v pátek 12. října ve 14 hodin. Voliči budou moci odevzdávat své hlasy až do 22. hodiny, v sobotu 13. října pak už od 8 hodin ráno do 14. hodiny, kdy bude hlasování ukončeno. Okrskové volební komise začnou bezprostředně poté hlasy sčítat a výsledky předávat Českému statistickému úřadu.

ČSÚ je připraven na druhé kolo senátních voleb
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Ve druhém kole senátních voleb přijdou voliči do volebních místností v celkem 25 senátních obvodech. Ve volebních obvodech Praha 4 a Vsetín druhé kolo neproběhne, neboť zde voliči vybrali své zástupce v Senátu již v prvním kole. Český statistický úřad má pro přebírání výsledků hlasování připraveno 174 přebíracích míst.

„Český statistický úřad je na druhé kolo senátních voleb plně připraven. Přestože je postup sčítání hlasů oproti komunálním volbám výrazně jednodušší, apelujeme na okrskové volební komise, aby i tentokrát dodržely všechny metodické pokyny a postupovaly s maximální pozorností,“ připomíná Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v těch obvodech, kde v prvním kole žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola v takovém případě postupují vždy dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola, z nichž voliči vyberou vítěze.

„Hlasovací lístky pro druhé kolo senátních voleb obdrží voliči až ve volební místnosti. Ze dvou hlasovacích lístků vyberou v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků pouze jeden, který nijak neupravují, jen ho vloží do úřední obálky. Tu následně vhodí do volební schránky. Použití hlasovacích lístků z prvního kola voleb není možné a takový hlas by byl neplatný,“ upozorňuje Eva Krumpová.

Sčítání hlasů zahajují okrskové volební komise v sobotu bezprostředně po uzavření volebních místností. Poté zpracují zápisy o průběhu a výsledku hlasování a jejich správnost stvrdí všichni členové komisí svými podpisy. Následně podepsaný zápis doručí komise na přebírací místo Českého statistického úřadu. Pracovníci úřadu zde provedou kontrolu zápisu a vloží údaje do systému, přičemž zástupci komise obdrží pro následnou kontrolu opis výsledků hlasování v okrsku. Výsledky jsou průběžně zveřejňovány na serveru volby.cz, záložně na stránce volbyczso.cz a v redukované podobě na stránce volbyhned.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SMS ČR: Obce a města nedostaly Národní investiční plán k připomínkování

14:17 SMS ČR: Obce a města nedostaly Národní investiční plán k připomínkování

Sdružení místních samospráv ČR, které zastupuje téměř 2000 menších měst a obcí, nesouhlasí s postupe…