Vědci budou především diskutovat o nových a budoucích technologiích v oblasti rentgenových dalekohledů, které musí být umístěny na palubě družic, protože zemské ovzduší rentgenové záření nepropouští.
Konferenci pořádanou pod záštitou rektora ČVUT zahájí prorektor ČVUT pro vědeckou a výzkumnou činnost prof. Zbyněk Škvor, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT prof. Pavel Ripka, a za spolupořádající Astronomický ústav AV ČR jeho ředitel prof. Vladimír Karas.
Pořadatelé, vědci a doktorandi z Fakulty elektrotechnické ČVUT, budou prezentovat a diskutovat pokrok ve vývoji a testech inovačních typů rentgenové optiky, ale také přiblíží dosavadní výsledky rentgenového monitoru na palubě české minidružice VZLUSAT1 a českého raketového experimentu REX americké NASA, na nichž se podílely i další pracoviště ČVUT, a to Ústav technické a experimentální fyziky a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT. Představeny budou i výsledky společných česko-bavorských projektů, zaměřených na vývoj speciálních odrazivých vrstev pro rentgenové dalekohledy. Prostor bude věnován i účasti vědců z Fakulty elektrotechnické na projektu Evropské unie AHEAD, v jehož rámci byly připraveny a otestovány vzorky inovační rentgenové optiky typu Kirkpatrick Baez pro projekt ESA ATHENA a to s velmi slibnými výsledky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva