ČVUT: Na krkonošském hřebeni zaparkoval Piškot

27.07.2021 7:29 | Zprávy

Krkonoše mají nový informační kiosek. Objekt, jehož organický tvar připomíná oblíbený cukrářský pamlsek, navrhli a postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. Piškot je mobilní, v zimě jej Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zazimuje v údolí a na léto instaluje podle aktuálních potřeb. Od začátku letních prázdnin stojí na Zlatém návrší.

ČVUT: Na krkonošském hřebeni zaparkoval Piškot
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Piškot je minimální mobilní informační stánek, který může Správa KRNAP využívat pro informační servis a zázemí vysoko v horách. Na Zlatém návrší nedaleko Vrbatovy boudy nahradil původní kiosek, který zničila dřevomorka. Bude zde do doby, než se postaví stálé infocentrum.

Na návrzích kiosku začali studenti pracovat v červenci 2019 během letní školy stavění organizované ateliérem Seho–Poláček. Stavbu realizovali přímo v Krkonoších, v areálu Dřevovýroby Správy KRNAP v Mladých Bucích, kde jim s ní pomáhali profesionální řemeslníci. „Byl to opravdový prázdninový zážitek. Správa KRNAP ubytovala studenty na Pomezních boudách, odříznuti od světa se mohli na projekt dokonale soustředit,” popisuje architektka a pedagožka Hana Seho z Fakulty architektury ČVUT.

Design-build projekty, při kterých studenti své návrhy realizují, jsou na Fakultě architektury ČVUT alternativou ke standardní výuce. Studenty učí přemýšlet o ekologických i ekonomických stránkách projektu nebo pochopit vlastnosti použitého materiálu. „Největší výzva při stavbě byl první sloupek. Dva dny jsme rovnali lemy na roštu, brousili je, aby byl první sloupek založený správně svisle. Nerovnost by se pak projevila i ve střeše,” vzpomíná na realizaci Veronika Suchá, která je společně s Janem Kahránkem autorkou Piškota.

Pro svoji stavbu vymysleli konstrukci, o které mluví jako o membráně. Její tvar definuje křivka podlahy a tvoří ji dřevěné latě pospojované do plynulé křivky. Malé prvky latí se díky spojení na principu pero-drážka pootáčí a vytváří tak oblouk. Studenti museli vyrobit model 1 : 1, aby ověřili, jak velký rádius může křivka mít. Výslednou podobu konstrukce korigoval statik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Obnova teplického nádraží pokračuje

20:16 Správa železnic: Obnova teplického nádraží pokračuje

Rekonstrukce druhé části nádražní budovy v Teplicích se blíží, Správa železnic vybrala projektanta s…