ČVUT: Naši studenti představili na EXPO 2020 v Dubaji bezpilotní formuli

13.02.2022 22:45 | Tisková zpráva

Návštěvníci světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji si v rámci rotační expozice eForce Driverless DV.01 od 30. ledna do 13. února 2022 mohli v pavilonu České republiky prohlédnout samořiditelnou formuli týmu eForce, kterou sestavili studenti Fakulty elektrotechnické.

ČVUT: Naši studenti představili na EXPO 2020 v Dubaji bezpilotní formuli
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Formule DV.01 je prvním tuzemským vozem s autonomním řízením a jedním z prvních v celé Evropě. Koncepčně po mechanické stránce vychází ze sedmé generace pilotovaného elektrického modelu. 

Anketa

Který z nedávných lídrů SSSR či Ruské federace byl nejlepší?

0%
90%
hlasovalo: 33246 lidí
Schopnost plně autonomní jízdy pak zajišťuje sestava senzorů v čele s LiDarem a stereokamerami, jejichž signál je následně zpracováván pomocí algoritmů v pokročilé výpočetní jednotce.

Monopost již stihl sklidit i mezinárodní úspěchy, kdy v on-line závodech v hlavní disciplíně porazil týmy z věhlasných univerzit, jako je holandský Delft či americké MIT. Na závodech v Mostě pak dosáhl na třetí místo a tedy první pódiové umístění. S hmotností 205 kg se formule může pyšnit zrychlením z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy.

Studentský tým eForce FEE Prague Formula pod záštitou Fakulty elektrotechnické vyvíjí a staví elektrické monoposty už od roku 2010 a v letošním roce světu představí již jedenáctou generaci. Tým se skládá z 60 studentů bakalářského i magisterského studia, kteří studují zejména na Fakultě elektrotechnické a na Fakultě strojní ČVUT v Praze. V roce 2020 se tým rozrostl o tzv. driverless divizi, která pracovala na samořiditelné formuli ve spolupráci se zbytkem týmu.

V rámci rotační expozice s názvem Robot's 100th Birthday se již na EXPO 2020 od 23. října do 14. listopadu 2021 představila skupina Multirobotických systémů (MRS)  působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické.

Společným jmenovatelem vystavených produktů ve stálé expozici Českého národního pavilonu je voda a ekologická udržitelnost. Jádrem pavilonu a technologickým „zázrakem“ je proto systém S. A. W. E. R.  který dokáže vyrábět vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivovat poušť pomocí podpovrchových kultur, které vyvíjejí naši vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, Fakulty strojní ČVUT společně s AV ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…