ČVUT: Strojové učení proměňuje společnost – tak začíná populární série přednášek Matematické problémy nematematiků

04.10.2021 12:39 | Tisková zpráva

Mimořádně populární série přednášek Matematické problémy nematematiků se vrací z online prostoru do poslucháren. Nicméně online přenos pro další zájemce zůstává.

ČVUT: Strojové učení proměňuje společnost – tak začíná populární série přednášek Matematické problémy nematematiků
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Společný projekt Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF) začíná ve středu 6. října 2021 v 17.30 hod. přednáškou Algokracie, etika a společnost Josefa Holého z firmy Semantic Visions v posluchárně K1 na MFF v Karlíně (Sokolovská 83, Praha).  

Anketa

Přesvědčujete své okolí o tom, koho má a nemá volit?

72%
hlasovalo: 26238 lidí

„Kvůli Covidu jsme loni museli semináře realizovat pouze online a vše včetně přednášejících koordinovat pouze na dálku. Nicméně to pro nás nebyl problém, protože už v předchozích letech jsme přednášky běžně streamovali do osmi poslucháren po celém Česku,“ vysvětluje organizátorka Kateřina Henclová z katedry matematiky (KM) FJFI. Živé přenosy i záznamy lze vidět také na vlastním Youtube kanálu.

Přednášky sledují nejen studenti tří univerzit (kromě ČVUT a UK také Technické univerzity v Liberci), kteří za ně dostávají kredity, ale i další zájemci. Organizátoři totiž vybírají přednášející, kteří umí poutavě představit využití matematiky v někdy i nečekaných oborech a souvislostech. „Snažíme se vybírat přednášející a témata tak, abychom ukázali krásy matematiky. Neutuchající zájem nejen ze strany studentů dokládá, že se nám to snad dobře daří,“ říká další z organizátorek, doc. Iveta Hnětynková z katedry numerické matematiky MFF.

Hned první přednáška se zaměřuje na téma strojového učení a jeho vlivu na fungování společnosti. Algoritmizace zasahuje nejen průmysl, ale i nejširší veřejnost, která si mnohdy ani neuvědomuje, kolik dat o ní různé instituce mají a jak je využívají. O fungování algoritmů, o tom, kdo je vytváří a proč a jak to dopadá na společnost bude hovořit Josef Holý z firmy Semantic Visions, která se umělou inteligencí zabývá. 

Přednášky Matematické problémy nematematiků (zimní semestr 2021/22):

6. 10. Algokracie, etika a společnost – Josef Holý (Semantic Visions) o nadvládě algoritmů v online světě

20. 10. Procedurální generování obsahu ve videohrách – Filip Krijt (Bohemia Interactive) o vývoji počítačových her

3. 11.     Jak předem odhadnout volební výsledky? A jak se to letos povedlo? – Pavel Ranocha (Kantar CZ) s analýzou aktuálních volebních výsledků

1. 12.     Dozimetrik v kasínu – Vojtěch Stránský (ELI Beamlines) o simulacích v radiační fyzice

15. 12. Ekonomie informací a teorie racionální nepozornosti – Filip Matějka (CERGE-EI) o modelování v behaviorální ekonomii

Podrobný program, záznamy starších přednášek a další informace o semináři Matematické problémy nematematiků najdou zájemci na webových stránkách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Za asistence zkušených chovatelů přišlo na svět mládě kondora královského z Olomouce

22:03 Zoo Liberec: Za asistence zkušených chovatelů přišlo na svět mládě kondora královského z Olomouce

Zoo Liberec slaví další chovatelský úspěch. Díky dlouholetým zkušenostem se libereckým odborníkům po…