ČVUT hostí druhou největší radiochemickou konferenci na světě

10.05.2018 8:09 | Zprávy

O věhlasu české vědy svědčí mimo jiné fakt, že se v České republice bude pořádat 2. největší mezinárodní konference v oblasti radiochemie s názvem „18th Radiochemical Conference“, a to v termínu od 13. do 18. května 2018 v Mariánských lázních. Sjedou se na ni přední vědci světového výzkumu, jako například Prof. Sergey Dmitriev (ředitel Flerov Laboratory of Nuclear Reactions, Rusko), prof. Bert Wolterbeek (ředitel Reactor Institute Delft, Nizozemí) či prof. Jan John (předseda České společnosti chemické, ČR). Cílem konference je prezentace současného výzkumu a navázání nových možností spolupráce.

ČVUT hostí druhou největší radiochemickou konferenci na světě
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Díky mezinárodním kontaktům a významné spolupráci českých vědců se zahraničními partnery se podařilo získat na 18. ročník radiochemické konference výborné řečníky z řady zahraničních institucí, jako například ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně (Prof. Sergey Dmitriev) či z Helsinské univerzity (Prof. Jukka Lehto). Do organizace konference se mimo jiné zapojily i EUCHEMS (ZDE), IAEA (ZDE) nebo ČVUT - Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (ZDE).

Právě na půdě poslední zmiňované instituce pracuje i skupina prof. Johna, vedoucího katedry jaderné chemie FJFI ČVUT v Praze (dále jen KJCH) a předsedy České společnosti chemické, která se zabývá experimentem s homology nových supertěžkých prvků (ZDE). V periodické tabulce prvků byly popsány všechny prvky vyskytující se v přírodě i tzv. transurany, tedy prvky připravené uměle. V současné době výzkum však ukazuje, že je možné připravit další supertěžké prvky, a to pomocí horké i studené fúze. Studium jejich vlastností je však velmi obtížné, protože vytvořené množství je velmi malé. Na KJCH ve spolupráci s výzkumnými týmy z University v Oslo a texaskou Universitou v Austinu a ÚJF Řež našli způsob, jak zkoumat vlastnosti homologů supertěžkých prvků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

16:13 DPP prodlužuje prohlídky stavby metra D a přidává další den

Na základě mimořádně vysokého zájmu veřejnosti o návštěvu stavby prvního úseku metra D navyšuje Dopr…