ČVUT hostí druhou největší radiochemickou konferenci na světě

10.05.2018 8:09 | Zprávy

O věhlasu české vědy svědčí mimo jiné fakt, že se v České republice bude pořádat 2. největší mezinárodní konference v oblasti radiochemie s názvem „18th Radiochemical Conference“, a to v termínu od 13. do 18. května 2018 v Mariánských lázních. Sjedou se na ni přední vědci světového výzkumu, jako například Prof. Sergey Dmitriev (ředitel Flerov Laboratory of Nuclear Reactions, Rusko), prof. Bert Wolterbeek (ředitel Reactor Institute Delft, Nizozemí) či prof. Jan John (předseda České společnosti chemické, ČR). Cílem konference je prezentace současného výzkumu a navázání nových možností spolupráce.

ČVUT hostí druhou největší radiochemickou konferenci na světě
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Díky mezinárodním kontaktům a významné spolupráci českých vědců se zahraničními partnery se podařilo získat na 18. ročník radiochemické konference výborné řečníky z řady zahraničních institucí, jako například ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně (Prof. Sergey Dmitriev) či z Helsinské univerzity (Prof. Jukka Lehto). Do organizace konference se mimo jiné zapojily i EUCHEMS (ZDE), IAEA (ZDE) nebo ČVUT - Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (ZDE).

Právě na půdě poslední zmiňované instituce pracuje i skupina prof. Johna, vedoucího katedry jaderné chemie FJFI ČVUT v Praze (dále jen KJCH) a předsedy České společnosti chemické, která se zabývá experimentem s homology nových supertěžkých prvků (ZDE). V periodické tabulce prvků byly popsány všechny prvky vyskytující se v přírodě i tzv. transurany, tedy prvky připravené uměle. V současné době výzkum však ukazuje, že je možné připravit další supertěžké prvky, a to pomocí horké i studené fúze. Studium jejich vlastností je však velmi obtížné, protože vytvořené množství je velmi malé. Na KJCH ve spolupráci s výzkumnými týmy z University v Oslo a texaskou Universitou v Austinu a ÚJF Řež našli způsob, jak zkoumat vlastnosti homologů supertěžkých prvků.

Na programu konference budou ale i další témata, jako například radionuklidy v přírodě (oblast životního prostředí), výroba a použití radionuklidů a radiofarmacie (oblast medicíny), jaderné analytické metody a chemie jaderného hospodářství, ale také výuka a zapojení mladých vědců do aktuálního výzkumu. Pro české vědce je tato konference příležitostí setkat se s předními osobnostmi této oblasti a informovat světové kapacity o mezinárodním přesahu našeho výzkumu a vývoje.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 94 studijních programů a v rámci nich 575 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Písařův rybník obnovily v západních Čechách Lesy ČR

22:03 Písařův rybník obnovily v západních Čechách Lesy ČR

Písařův rybník v přírodním parku Český les obnovily za bezmála milion korun Lesy České republiky. Po…