Carun: Tendr na pěstitele konopí v ČR? Nesmyslné podmínky na úkor pacientů

18.07.2014 19:30

V pátek, 11. července, skončil tendr Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na výběr firem, kterým bude povoleno pěstovat léčebné konopí přímo v České republice. V dvoukolovém řízení bude vybrána firma, která by mohla dodat 40 kilogramů léčivého konopí. Jedním z uchazečů chtěla být i společnost Carun Pharmacy, přední tuzemská společnost, která na trh dodává produkty z konopí. Do tendru se nakonec podle prohlášení Jiřího Stably, majitele Carun Pharmacy a provozovatele sítě franšízových Konopných lékáren, nehlásí, z důvodu nesmyslných podmínek.

Carun: Tendr na pěstitele konopí v ČR? Nesmyslné podmínky na úkor pacientů
Foto: Archiv
Popisek: Konopí - ilustrační foto

„Pacienti stále čekají na den, kdy budou moci dostat léčebné konopí v lékárnách. S přihlášením do tendru jsme tudíž počítali. Naši odborníci zjistili, že zadávací podmínky jsou naprosto nesmyslné a odrazující. Nepřihlásíme se. Přihlásil by se jen blázen,“ reaguje kriticky Jiří Stabla, majitel Carun Pharmacy s.r.o. a provozovatel sítě Konopných lékáren po celé České republice s tím, že zadávací dokumentace trpí zejména těmito nedostatky: „V zadávacích podmínkách je požadována odrůda s 19 % THC a 1 % cannabidiolu. Tato odrůda ovšem nebude fungovat na problémy českých pacientů, navíc jim bude špatně kvůli nízkému obsahu cannabidiolu. Víme, že stát měl možnost vybrat ze čtyř odrůd, nakonec vybral v podstatě tu nejhorší variantu. Tuto odrůdu má přitom podle slov ministra zdravotnictví dodávat z Nizozemí firma Bedrocan. Dalším důvodem, proč se v tomto kole zúčastnit nechceme, je nesmyslně vysoká pokuta až 1 milion korun za nesplnění. Dalším důvodem jsou rozbory látek ze sklizní. Každý z těchto rozborů stojí okolo 100 tisíc korun. Zároveň víme, že v ČR cannabinoidy nikdo neumí správně laboratorně otestovat. Tak, jak je to postavené, je docela zřejmé, že stát nechce, aby tento tendr dopadl dobře. Podmínky nelze v realitě splnit,“ uvádí Stabla důvody.

Vstup silného českého partnera i seriózní cena

Stále firma trvá na tom, že je jejím posláním vrátit konopí zpět lidem. Rovněž, aby cena byla pro pacienty seriózní. „Očekáváme vstup silného českého partnera, který má veliké zkušenosti, odborné zázemí a experty a zná konopí takřka nejlépe v České republice. Jsme v této hře od začátku a tak nám už nyní stovky lidí nabízí pomoc, jak s legislativou, tak s technikou a zabezpečením. Nejde zdaleka jen o jednotlivce, ale i o firmy působící na světových trzích,“ prozradil Jiří Stabla z Carun Pharmacy.

Co se týče ceny Stabla potvrdil, že je Carun Pharmacy schopný cenu snížit pod 300 Kč/gram. „Máme to spočítané, bude to hluboko pod 300 Kč za gram. Přesněji to nechceme sdělovat kvůli konkurenci,“ potvrdil Jiří Stabla.

Pěstování by probíhalo dle zadávacích podmínek, jinak to ani vypadat nemůže. Léčebné konopí by se pěstovalo v halách, dle kontrolovaných a nařízených podmínek. Jaký by byl počet rostlin, není možné nyní blíže určit, protože každá má jinou výnosnost. Čili tolik rostlin, kolik by bylo potřeba.

A ostraha?

Carun Pharmacy má výrobní kapacity velmi dobře zabezpečené. „Víme, jak výroba funguje, máme ochrannou službu vycvičenou v Izraeli a jsme schopni zabezpečit plný ochranný systém. Více bych to nerad nyní specifikoval,“ uvádí Stabla.

Tým expertů

Carun Pharmacy disponuje týmem expertů na konopí. „Myslím, že disponujeme největším a nejzkušenějším týmem v České republice. Carun působí nejen v ČR i ve světě. Zde máme otevřenou síť konopných lékáren. Máme nejen dostatečný a vyškolený personál a také dobrou distribuční síť,“ říká Jiří Stabla.

Za jak dlouho je Carun Pharmacy schopna dodat konopí do lékáren není otázka přímo na firmu, i když by to plně zvládla. „Nikoliv my, ale SÚKL a navázané distribuční společnosti mají dle současné legislativy v kompetenci distribuci. My jim jsme schopni dodávat produkci. Takže dodávat do lékáren dle současné legislativy bohužel stejně nemůžeme, byť máme síť vlastních Konopných lékáren. Co se týče času, je to otázka v řádu měsíců,“ míní Stabla.

Podmínky pěstování v ČR nejsou ideální, haly by to změnily

V České republice nejsou ideální podmínky, jako například v Izraeli, kde svítí slunce celý rok. Carun Pharmacy má technologii i vlastní know-how, rovněž know-how z Izraele, které toto celé vynahradí.

Jiřího Stablu a jeho kolegy zajímá uzdravený pacient, ten je na prvním místě. Málokdo z firem, které se okolo tendru ukazovaly, vůbec ví, jak nemocný pacient vypadá, natož co potřebuje. „My se s nimi setkáváme každý den. Konopné lékárny a my tak dnes děláme víceméně práci za stát – informujeme, zprostředkováváme. Mnoho našich prací o konopí bylo bez uvedení autora již zkopírováno a dále vydáváno,“ říká Stabla.

A důležitost konopí při léčbě? Konopí se užívá tisíce let, přikládáme tomuto způsobu velmi velkou váhu.

Nejširší sortiment s výtažkem z celé rostliny konopí v Česku

V České republice roste zájem o konopné produkty. Kromě pěstitelů a výrobců kosmetiky i potravinových produktů se o něj zajímají provozovatelé lázní a restaurací. Úspěšné jsou franšízové Konopné lékárny. Po celém Česku je jich již dvanáct v provozu. Lékárnami specializovanými výhradně na prostředky z léčivého konopí se může pyšnit již více než deset měst v Česku. Jsou mezi nimi metropole Praha, Brno, Ostrava, Olomouc a menší města jako Havířov, Litoměřice, Benešov, či Frýdlant nad Ostravicí. Sezónně pak i na zámku Konopiště. Značka Carun má úspěch doma i ve světě. Na prestižním veletrhu v Londýně získala konopná mast Carun druhé místo v kategorii Nejlepší nový přírodní produkt roku 2014.

Vedle konopné kosmetiky prezentované tělovým krémem, olejem, mýdlem či intimním gelem Carun nabízí potravinářské produkty, do kterých patří konopné semínko, konopný olej, těstoviny či sirup a víno. Nechybí ani uznávaná konopná mast Carun – jediný zdravotnický prostředek v Česku doporučovaný při léčbě kožních potíži, jako jsou lupénka, akné, opruzeniny, opary, na odřeniny, popáleniny, bodnutí hmyzem či odstranění bércových vředů. Sortiment je v nabídce společně s informacemi o zdravotních účincích konopí na webu http://www.konopnyshop.cz/. Vše je vyrobeno z legální odrůdy konopí setého s obsahem THC ne vyššího než 0,3 procenta. S prokazatelným obsahem dalších účinných cannabinoidů, zejména canabidiolu. Veškerý sortiment je rovněž v prodeji v Konopných lékárnách po celé ČR.

Více informací získáte na webu http://www.konopnyshop.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Na Moravě nechybí dobíjecí stanice pro elektromobily ani u vinohradů

22:11 ČEZ: Na Moravě nechybí dobíjecí stanice pro elektromobily ani u vinohradů

ČEZ aktuálně provozuje po celé České republice téměř 470 veřejných dobíjecích stanic. Hned dvě z nic…