V 73 afrických, asijských a latinskoamerických zemích, kterým se zpráva věnuje, dochází k 96 procentům z celkového počtu úmrtí rodiček, 91 procentům případů mrtvě narozených dětí a 93 procentům případů úmrtí novorozenců. V těchto státech ale působí pouze 42 procent z celosvětového počtu lékařů, porodních asistentek a zdravotních sester. Investice do kvalitní péče poskytované porodními asistentkami mohou pomoci tuto mezeru zacelit a předcházet přibližně dvěma třetinám úmrtí těhotných žen, rodiček a novorozenců.
ZLEPŠENÍ
Od roku 1990 se počet úmrtí těhotných žen a rodiček snížil téměř o polovinu a počet úmrtí novorozenců o 41 procent. V 73 zemích, kterým se tato zpráva věnuje, se počet úmrtí těhotných žen a rodiček každoročně snižuje o 3 procenta a počet úmrtí novorozenců o 1,9 procenta. Od vydání minulé zprávy o činnosti porodních asistentek v roce 2011 přijaly sledované státy, jejich vlády, regulatorní orgány, vzdělávací instituce, profesní asociace i nevládní organizace výrazné kroky na zlepšení péče poskytované porodními asistentkami.
- Téměř polovina (45 procent) ze 73 sledovaných zemí se snaží zachovat péči porodních asistentek v odlehlých oblastech.
- 28 procent zemí posiluje nábor i rozmísťování porodních asistentek.
- 20 procent zemí zavedlo nové zásady praxe a/nebo regulatorní rámce.
- 71 procent zemí zlepšilo sběr statistických údajů, zkvalitnilo informovanost a odpovědnost.
PŘETRVÁVAJÍCÍ PROBLÉMY
Stále není dostatek odpovídajícím způsobem vzdělaných porodních asistentek zajišťujících zdravotní péči o ženy a děti. Jen 22 procent sledovaných států má dnes potenciálně dostatečný počet adekvátně vyškolených porodních asistentek k uspokojování základních potřeb žen a novorozenců. V 78 procentech zemí je vážný nedostatek porodních asistentek, což vede ke zbytečným úmrtím matek a novorozenců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…