Rozdíl vegetace pastvin oproti okolním nepaseným plochám přitom může vidět každý návštěvník, nejen odborník. „Všímaví návštěvníci mohou například spatřit dobře rozeznatelné trsy hořců křížatých, které místy rostou téměř na dosah ruky od ohradníku. Platí to zejména o jižní a západní hranici pastviny u Milovic,“ upozorňuje botanik Miroslav Dvorský z Botanického ústavu Akademie věd. Severně od pastviny podle něj rostou hořce výrazně vzácněji a ve vysokých nepasených trávnících jsou často vidět až z bezprostřední blízkosti.
V obou částech milovické rezervace velkých kopytníků vědci od roku 2017 sledují, jak přesně se díky pastvě mění složení vegetace. Pozorování probíhají na trvale označených ploškách o velikosti dva krát dva metry, na kterých jsou prováděny takzvané fytocenologické snímky.
Vzrůstající výskyt vzácných druhů bylin je přitom jedním z významných ukazatelů biologické hodnoty lučních biotopů. Výsledky dlouhodobého botanického výzkumu milovické pastevní rezervace ukázaly, že na pastvinách je vzácných bylin výrazně více než na nepasených plochách. Na začátku výzkumu přitom nebyl mezi pasenými a nepasenými ploškami ve výskytu vzácných druhů statistický rozdíl. Data ukazovala pozvolný nárůst jejich výskytu na pastvinách. Rok 2021 byl však přelomový. Letos se totiž rozdíl výskytu vzácných bylin mezi pasenými a nepasenými plochami stal statisticky významným. To dokazuje, že nejde o pocit, ale tvrdými daty potvrzený trend vývoje.
Vzácnými bylinami, které se na sledovaných ploškách vyskytují, je například pupava Biebersteinova, krásná a veřejnosti málo známá slaměnka příbuzná běžné a všeobecně známé pupavy bezlodyžné. Nebo drobný ledenec přímořský, který dnes na pastvinách místy vytváří celé koberce, z nichž jeho žluté květy září jako malé lampiony. Tyto dva druhy se ještě roku 2017 vyskytovaly relativně častěji na nepasených plochách, od roku 2018 však již byly přítomny pouze na pastvinách. Dalšími vzácnými druhy byla zeměžluč okolíkatá, pcháč bezlodyžný, mochna přímá, bílojetel bylinný, hvozdík svazčitý a ze všech zjištěných druhů nejvzácnější a jediný zákonem chráněný, hořec křížatý.
Celkem bylo dosud na sledovaných ploškách zjištěno osm druhů Červeného seznamu ohrožených druhů, což samozřejmě není celkový počet vzácných bylin milovických pastvin. V okolí trvale sledovaných plošek se vyskytuje řada dalších, například exoticky vyhlížející černýš rolní, oman vrbolistý, rozrazil rozprostřený nebo ohrožený a zákonem chráněný kozinec dánský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ekologie , TZ , Česká krajina
autor: Tisková zpráva
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

20:16 AOPK ČR: Byla otevřena vltavská cyklostezka pod skálou Zámky v pražských Bohnicích
Tentokrát již natrvalo. Sanaci skalního masivu se podařilo dokončit dříve.
- 16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %