Česká krajina se zúčastnila mezinárodní konference o ochraně zubrů

29.09.2013 10:25

Mezinárodní konference věnované ochraně zubra evropského se v minulých dnech v Polsku účastnili také zástupci společnosti Česká krajina.

Česká krajina se zúčastnila mezinárodní konference o ochraně zubrů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Krajina kolem přehrady Nové Mlýny

V obci Czarna v pohoří Biesczady na jihovýchodě země se tak měli možnost seznámit nejenom s nejnovějšími vědeckými poznatky z oboru a novými ochranářskými projekty, ale také prezentovat vlastní projekt ochrany a chovu zubrů v České republice.

„Kolegové ze zahraničních vědeckých i nevládních organizací ocenili zejména komplexní zaměření celého projektu a propojení odborných, chovatelských a neziskových subjektů, které se na projektu podílejí,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky, který projekt na konferenci prezentoval. 

O rostoucí popularitě ochrany zubrů v Česku svědčí také bohaté zastoupení českých účastníků na konferenci. Česká delegace byla druhá největší po pořádajícím Polsku. Kromě společnosti Česká krajina měl na konferenci zastoupení také Spolek chovatelů zubra evropského, Biologické centrum Akademie věd České republiky, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Mendelova univerzita v Brně. 

Konference rovněž přinesla informace o tom, že zubři ve volné přírodě přibývají po celé Evropě. Po Německu a Slovensku, kde se zubři v posledních letech vrátili do volné přírody, byli loni vypuštěni také v Rumunsku a centrálním Rusku.

V Rumunsku vypustili skupinu prvních pěti zubrů loni na jaře v přírodním parku Vanatori Neamt. Druhá skupina pěti zvířat k nim pak přibyla letos.  Po prvním přírůstku nyní žije v rumunské přírodě jedenáct zubrů. Dalších šest desítek zvířat pak žije v polodivokých podmínkách a čtyři desítky zvířat v zajetí. V Rusku se skupina jedenácti zubrů vrátila do přírody v Bryanské oblasti.

Zřejmě nejoptimističtější byl vývoj populace zubra v Bělorusku. Od roku 1994 bylo v běloruské části Bělověžského národního parku postupně odchyceno 95 zubrů, kteří byli rozvezeni do různých částí země. Vznikly tak čtyři nové, úspěšné populace a dvě stáda, díky čemuž běloruská populace od roku 1994 vzrostla z 374 na současných 1156. Největší populace volně žijících zubrů mají Bělorusko (1156), Polsko (1080) a Rusko (537).   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: „Jako v pohádce“, pochvalují si děti z mateřinky Pohádka své nové Oranžové hřiště

7:44 Nadace ČEZ: „Jako v pohádce“, pochvalují si děti z mateřinky Pohádka své nové Oranžové hřiště

Rodina Oranžových hřišť Nadace ČEZ se rozrostla o další nové - pro nejmenší, z něhož se od pondělí 2…