Česká literatura se představuje na knižním veletrhu v Londýně

10.04.2015 14:50

Londýnský veletrh představuje nejenom jedno z největších profesionálních setkání nakladatelských domů – od těch největších gigantů ovládajících globální trhy až po ty nejmenší specializované na úzce profilované obory či dokonce zastupující jednotlivé autory.

Česká literatura se představuje na knižním veletrhu v Londýně
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

Současně je i místem, kde se setkávají designéři a technici, kteří se zabývají způsoby přenosu obsahů ke čtenářům jiným než tradičním tiskem, agenti, obchodníci s právy, ilustrátoři, editoři, grafičtí návrháři, programátoři, knihkupci, knihovníci a všechny možné profese, které se knižním obchodem na různých stupních transferu mezi autorem a čtenářem zabývají. K tomu všemu pak ještě přistupuje bohatý program diskusí o literatuře, médiích, autorských právech, zasedání mezinárodního PENklubu a autorská čtení, která přetvářejí londýnský veletrh v akci nejenom obchodního charakteru, ale současně kulturního významu. Letošního ročníku se zúčastní kolem 1.700 vystavovatelů z více jak šedesáti zemí. Podobně rozmanité je i složení vystavovatelů – od akademických nakladatelství (z České republiky se bude například prezentovat Masaryk University Press), přes nakladatelské korporace (z České republiky se představí již tradičně Euromedia Group či Albatros Media) a tiskárenské podniky (na českém stánku tak bude možné kontaktovat silného středoevropského hráče tiskárnu FINIDR), až například po nakladatele úzce se specializující na dětskou literaturu. Ta ostatně bude poutat tematickou pozornost i díky souběžné akci oslavující stopadesátileté výročí narození Alenky z říše divů „Happy Birthday, Alice!“

Bodové světlo veletrhu bude letos nastaveno na Mexiko, které se představí v rámci průběžného veletržního programu „Číst Mexiko“. Mexiko představuje v současnosti jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících knižních trhů, jenž je reprezentován mezinárodním knižním veletrhem v Guadalajaře, který již získal významnou pozici mezi světovými veletrhy knižní kultury a opřít se může i bohatou literární tradici a štědré vládní investice do vzdělávacích a kulturních odvětví. Tyto podmínky způsobily, že Mexiko je označováno jako země vytvářející intelektuálně stimulující programy v této oblasti, které jsou hodny následování. I proto volba hlavní země londýnského veletrhu padla právě na ně.

Přípravou byla pověřena Moravská zemská knihovna v Brně

Přípravou české účasti na londýnském veletrhu byla Ministerstvem kultury České republiky pověřena jeho příspěvková organizace a jedna z nejvýznamnějších paměťových institucí v ČR Moravská zemská knihovna v Brně. Realizace stánku a organizační zabezpečení bylo na základě výběrového řízení svěřeno firmě BENT z Českých Budějovic. Svoji knižní produkci a své kulturní aktivity bude přímo na stánku představovat několik renomovaných českých nakladatelských domů. Mezi jiným například nakladatelské a tiskařské domy Academia, Albatros Media, Euromedia Group, FINIDR, Masaryk University Press a Mladá fronta. Návštěvníci českého stánku budou také informováni o aktivitách Českého centra v Londýně. Expozice je ideově věnována knize Jana Ámose Komenského O andělích. Jedná se o knihu, která se stala obětí třicetileté války a Komenského exulantství. Víme o ní jen z autorových vlastních slov z roku 1669: „Co se mne týče, svědek jest mi Bůh a svědomí mé a knížka o anjelích, před padesáti čtyřmi lety v mateřském jazyku ode mne sepsaná“ (De zelo sine scientia et charitate - O horlivosti bez umění a lásky, 1669). Letošní expozice české knižní kultury je proto věnována knize, která se ztratila: Komenského spisu O andělích z roku 1615.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo kultury

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

22:49 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

Další z řady setkání takzvaných individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských…