Česká národní banka: Upozorňujeme na telefonáty, zneužívající jméno ČNB

05.08.2022 17:51 | Tisková zpráva

Česká národní banka opětovně upozorňuje na podvodné telefonní hovory z podvržených telefonních čísel, při kterých jsou obvolávané osoby podvodně informováni o hrozícím riziku v jejich bankovních aplikacích atp. s cílem získat citlivé informace k bankovním účtům klientů.

Česká národní banka: Upozorňujeme na telefonáty, zneužívající jméno ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Nejčastějším scénářem útočníků vydávající se za zaměstnance ČNB je snaha vyvolat dojem o bezpečnostní hrozbě uložení peněžních prostředků klienta, cílem je získat přístup k citlivým údajům s tím, že podvodník nabízí způsob jak zamezit těmto vymyšleným bezpečnostním rizikům. Útočníci rovněž nabádají k uložení hotovosti do BTC bankomatu z důvodu, že bankovní účet klienta bude kvůli opatření ČNB zmražený a nebude možné s ním vůbec manipulovat.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 28924 lidí

Důrazně a opakovaně upozorňujeme, že tyto tzv. vishingové útoky zneužívající jméno ČNB směřují k získání citlivých dat od kontaktovaných osob (údaje ke vstupu internetového bankovnictví, číslo karty, jméno majitele, dobu platnosti a CVV kód) s cílem připravit je o nemalé finanční částky.

ČNB opětovně zdůrazňuje, že takovýmto způsobem veřejnost nekontaktuje a rozhodně od nikoho nevyžaduje sdělení údajů o platební kartě či údajů pro přihlášení k účtu v bance či jiná citlivá data.

ČNB důrazně doporučuje občanům nikomu neposkytovat své osobní a další citlivé údaje. ČNB vyzývá veřejnost, aby na obdobné podvodné telefonáty nereagovala a rozhodně neposkytovala žádné finanční prostředky či jiné citlivé informace.

Vishing je telefonická obdoba phishingu, tedy podvodu, kdy se podvodník často vydává za zaměstnance banky, finančního úřadu či policistu a snaží se vylákat od oběti citlivé údaje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VOC Znojmo: Svatý Václav bude slavit s Královským ryzlinkem VOC

8:40 VOC Znojmo: Svatý Václav bude slavit s Královským ryzlinkem VOC

Na nové víno Královské řady VOC Znojmo si musí milovníci vín počkat do 28. září, na svátek svatého V…