Česká národní banka zveřejnila březnové inflační očekávání finančního trhu

31.03.2016 8:35

Březnové šetření, jehož se zúčastnilo dvanáct domácích a dva zahraniční analytici, nepřináší žádné zásadní změny. Ani prognóza inflace ani výhled růstu HDP se od února nezměnily.

Česká národní banka zveřejnila březnové inflační očekávání finančního trhu
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Žádný z dotázaných analytiků stále nepředpokládá, že by v průběhu následujících dvanácti měsíců došlo ke zvýšení 2T repo sazby; zároveň nikdo nepředpokládá ani její snížení. Posun ve výhledu 12M referenční sazby mezibankovního trhu se pohybuje v rámci jednotek bazických bodů. Podobně zanedbatelnou úpravu zaznamenala i prognóza vývoje kurzu koruny vůči euru.

Převážná většina dotázaných analytiků se v souladu s komunikací ČNB domnívá, že kurzový závazek bude ukončen v 1. polovině roku 2017. Mzdový růst je nadále očekáván na relativně vysoké úrovni, jen ve výhledu na příští rok došlo k drobné korekci směrem dolů.

Hodnocení analytiků najdete ZDE.


Inflační očekávání finančního trhu:

Měření inflačních očekávání finančního trhu, jako standardní analytický přístup centrálních bank, zaujímá významné místo především v měnověpolitickém režimu tzv. inflačního cílení. Rozhodování o měnově politických opatřeních centrální banky je založeno na analýze současného a predikci budoucího vývoje ekonomiky a faktorů, které tento vývoj ovlivňují. Prognóza inflace a tempa růstu ekonomiky jsou tedy klíčové veličiny ovlivňující budoucí nastavení měnové politiky. Mezi hlavní faktory vývoje pak lze zařadit vybrané indikátory finančního trhu, jako jsou úrokové sazby nebo měnový kurz.

Indikátory finančního trhu souhrnně odrážejí zejména ocenění různých finančních aktiv, resp. očekávání účastníků trhu na budoucí pohyb jejich cen ve vazbě na daný vývoj ekonomiky. Bezprostředně tak reagují na změnu podmínek na trhu způsobených např. měnově-politickým opatřením, zveřejněním aktuálních makroekonomických dat, exogenními šoky či politickou situací. Jejich okamžitá reakce na zveřejněné události činí úrokové sazby nebo měnový kurz vhodnými ukazateli změn v očekávání finančního trhu.

S cílem sledovat a vyhodnocovat změny predikce budoucího vývoje inflace, HDP, mezd a indikátorů finančního trhu zahájila ČNB pravidelné měření inflačních očekávání finančního trhu v květnu 1999. Cílem šetření mezi analytiky je získat jejich názor na očekávaný vývoj makroekonomických ukazatelů a jeho srovnání s prognózou ČNB. Skupina respondentů byla sestavena z analytiků velkých bank a brokerských firem, které vykazují jak na peněžním, tak kapitálovém trhu, vysokou aktivitu a kteří vyslovili souhlas ke spolupráci s ČNB. Formou standardizovaných formulářů (xls, 40 kB) se ČNB v pravidelných měsíčních periodách dotazuje na predikci vybraných indikátorů:

  • Meziroční změna CPI v horizontu za 1 rok a 3 roky 
  • Nastavení 2T repo sazby, 12M PRIBORu, 5R IRS a 10R IRS v horizontu za 1 měsíc a 1 rok 
  • Měnový kurs EUR/CZK v horizontu za 1 měsíc a 1 rok 
  • Meziroční růst HDP ke konci stávajícího a následujícího roku 
  • Meziroční růst nominálních mezd ke konci stávajícího a následujícího roku

Tyto informace primárně slouží pro potřeby měnové politiky ČNB, tj. jaký je vývoj inflačních očekávání a zda tato očekávání jsou konzistentní s představami ČNB a následným skutečným vývojem. Získané informace jsou rovněž využívány pro porovnání s očekáváními finančního trhu získanými nepřímo z výnosových křivek a jejich příp. korekci z takto získaných informací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Pojišťovny nemají možnost samy určovat, v jaké výši přípravek uhradí

19:15 Ministerstvo zdravotnictví: Pojišťovny nemají možnost samy určovat, v jaké výši přípravek uhradí

Ministerstvo zdravotnictví se důrazně ohrazuje proti fakticky chybnému článku Veroniky Rodriguez na …