Česká obchodní inspekce zakázala na trhu hračku v podobě mluvícího papouška

13.01.2023 19:38 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že tuzemském trhu je výrobek, který představuje vážné environmentáln riziko. Jde o hračku na baterie „Mluvící papoušek“, značka Kids World, číslo modelu HL 505 HR, u které bylo zjištěno několikanásobné překročení maximálního limitu olova.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu hračku v podobě mluvícího papouška
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila na vnitřním trhu hračku na baterie, která může být pro životní prostředí nebezpečná. Jedná se o dva textilní papoušky sedící na plastovém stojánku.  Hračka vydává zvukové efekty, je napájena bateriemi AA 3 x 1,5 V a opatřena stanoveným označením CE. Hračka není vhodná pro děti do 3 let.

Zkoušky provedené akreditovanou laboratoří potvrdily významnou neshodu s požadavky nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS). Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 44,5 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 % a kadmia až na hodnotu 0,0225 % oproti povolené limitní hodnotě 0,01 %. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí.

Česká obchodní inspekce uložila dovozci ochranné opatření (dle ust. § 18a odst. 3 a 4 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz uvádění na trh a stažení výše jmenovaného výrobku z trhu nebo z oběhu. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstva průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate. 

Informace o výrobku:
Hračka na baterie „Mluvící papoušek“
Značka: Kids World
Číslo modelu: HL 505 HR
Sériové /výrobní číslo: 5468-002
EAN: 859194717121
Výrobce: Promax International (HK)Limited Flat L2 Block 2, 3rd Floor, Golden Dragon Industrial Centre, 162-170 Tai Lin Pai Road, Kwai Chung N.T. Hong Kong
Dovozce: TV PRODUCTS CZ s.r.o., Rybná 669/4, 11000 Praha 1, Česká republika
Původ výrobku:  Čína, Hong Kong

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

20:48 AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned…