Česká pošta připomíná známkou sté výročí československé měny

05.04.2019 8:31

Česká pošta představila ve středu 3. dubna novou příležitostnou poštovní známku s názvem 100. výročí zahájení vydávání československé měny. Námětem známky v nominální hodnotě 23 Kč je podobizna Aloise Rašína, českého a československého politika a ekonoma, jednoho z mužů 28. října a prvního československého ministra financí.

Česká pošta připomíná známkou sté výročí československé měny
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Na pozadí známky je využito motivu giloše, což je jemná čárová dekorativní rytina v kovovém podkladu, nejčastěji ornamentálního charakteru. Vytváří se ručně nebo strojově. Používá se zejména na bankovkách, cenných papírech a kolcích jako ochrana proti padělání. Autorkou výtvarného návrhu známky je Eva Hašková a vytištěna byla technikou plnobarevného ofsetu. Spolu se známkou vychází také tzv. obálka prvního dne vydání (FDC). Rytinu na obálce s motivem Pražského hradu, propojeným s motivem gilošů vytvořil rytec Miloš Ondráček.

Současně se vznikem samostatného Československa bylo potřeba zavést i samostatnou měnu. Cílem tehdejšího ministra financí Aloise Rašína bylo zkrotit vysokou poválečnou inflaci a z české koruny udělat stabilní a důvěryhodnou měnu. I přes devalvaci byla v 30. letech minulého století česká koruna jednou z nejstabilnějších evropských měn. Po německé okupaci přestala být koruna samostatnou měnou a stala se jen nominálním zlomkem říšské marky. Po osvobození Československa byl sjednocen oběh českých a slovenských korun a byla opět zavedena československá koruna. V červnu roku 1953 proběhla peněžní reforma. Tato reforma zredukovala množství peněz v oběhu na zlomek předchozí hodnoty a snížila tak kupní sílu obyvatel. Měnová politika v područí centrálně řízeného hospodářství spočívala v administrativním řízení oběživa, cen, deviz a kurzu. Byly zavedeny jednotné ceny a inflace oficiálně neexistovala. Sametová revoluce v roce 1989 započala proměnu centrálně řízeného hospodářství v tržní ekonomiku. Státní banka získala nezávislost a jejím zákonným cílem se stalo udržení stability domácích cen a měnového kurzu.

Příležitostnou poštovní známku vytiskla Poštovní tiskárna cenin v počtu 1 250 tisíc kusů a 3300 kusů FDC. Nominální hodnota známky je 23 Kč, což odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní do 100 g dle ceníku základních poštovních služeb. Známku můžou zájemci zakoupit na kterékoliv specializované filatelistické přepážce, na vybraných poštách a na webových stránkách České pošty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…