Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Kojení je pro dítě nejlepší, maminky ho ale mnohdy podceňují

31.07.2018 9:51 | Zprávy

První srpnový týden bude již pošestadvacáté ve znamení Světového týdne kojení, který iniciuje Světová aliance na podporu kojení (WABA). Jeho cílem je připomínat výhody přirozené formy krmení a zlepšovat tento trend místo přikrmování umělou stravou. Na podporu důležitosti kojení nezapomíná ani ČPZP ve svých preventivních programech.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: Kojení je pro dítě nejlepší, maminky ho ale mnohdy podceňují
Foto: ČPZP
Popisek: Kojenec - ilustrační foto

Kojení přináší řadu výhod pro děti i maminky. Miminku poskytuje všechny potřebné živiny přesně odpovídající jeho věku. Navíc vytváří protilátky proti infekcím dýchacích a močových cest, zánětům středního ucha či průjmům. Rovněž snižuje riziko cukrovky, obezity, alergií, syndromu náhlého úmrtí dítěte, autoimunitních onemocnění nebo leukémie. Oproti umělé výživě zatěžuje mateřské mléko méně ledviny. Zdravotní výhody přináší kojení i maminkám. Snižuje poporodní krvácení, chrání před poporodní úzkostí a depresí. Do budoucna zmenšuje riziko rakoviny prsu a vaječníků, cukrovky, osteoporózy či kardiovaskulárních onemocnění. V neposlední řadě je pro maminky praktické a pomáhá snížit váhu po porodu.

Žádná složitá pravidla, ale přizpůsobit se miminku

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku dítěte a poté ho doplňovat o další příkrmy až do 2 let, v případě potřeby i déle. Doporučovaným přístupem ke kojení se v současné době stává zásada přizpůsobit se potřebám dítěte. K prvnímu kojení obvykle dochází do dvou hodin po porodu, u každého dítěte to však může být individuální. Pomalu se upouští také od tabulkového sledování příbytku na váze. Naopak se dbá na dobrou informovanost maminek v porodnicích a správnou techniku kojení – tedy takovou, která bude pohodlná mamince i dítěti.

Navzdory výhodám a usnadňování podmínek kojení jsou výsledky statistik v České republice poměrně nepříznivé. Po 6 měsících je výhradně kojeno necelých 15 % dětí a kojeno spolu s příkrmy 37 %. Z porodnice přitom odchází 95 % kojících maminek a ze zdravotních důvodů jich nemůže kojit jen zhruba 1 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

prevence , program , kojení , ČPZP , TZ , WABA

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…