Česká televize: Tři želízka v ohni na festivalu Prix Europa

22.09.2013 20:32

Česká televize získala tři nominace na prestižním festivalu Prix Europa. Jednu nominaci v kategorii hraná tvorba získal film Klukovina z cyklu televizních filmů Nevinné lži a druhou, v kategorii dokument, film Život a smrt v Tanvaldu z dokumentárního cyklu Český žurnál režisérské dvojice Vít Klusák a Filip Remunda. Oba cykly odvysílala Česká televize letos na jaře. Třetí nominace v kategorii „Online“ byla udělena dětskému webu stanice ČT :D, www.decko.cz.

Česká televize: Tři želízka v ohni na festivalu Prix Europa
Foto: ČT
Popisek: Nové logo České televize
reklama

„Je to určitě skvělá zpráva pro Nevinné lži i pro Českou televizi. Také je to vítaná příležitost, jak opět připomenout, že v České republice vznikají televizní filmy, které mají evropské parametry,“ říká k nominaci kreativní producent Michal Reitler, v jehož tvůrčí producentské skupině cyklus Nevinné lži vznikl, a dodává: „Naskytla se nám příležitost vzbudit v zahraničí zájem o další filmy z cyklu Nevinných lží a případně i o další připravované pokračování.“
 Film Klukovina vypráví o třech třináctiletých kamarádech, kteří – aby se zbavili přísného učitele fyziky – se rozhodnou tvrdit, že jím byli sexuálně obtěžování. Zdánlivá klukovina se tak rychle mění na hru, která zúčastněným přerůstá přes hlavu a ničí život nejen učiteli a jeho rodině, ale zasáhne také rodiny hrdinů.

Dokument Život a smrt v Tanvaldu z cyklu Český žurnál je dokumentární detektivka, ve které se autoři vydali po stopách české xenofobie. Rok 2012 začal v Tanvaldu neštěstím. Hodinu a půl po půlnoci zastřelil tanvaldský senior dvaadvacetiletého Roma. Natáčení začalo pár dnů po nešťastné střelbě. Ukázalo se, že rodiče zemřelého Ladislava žijí na dohled od pána, který střílel…
 Česká televize zaujala porotu také v kategorii nejlepší online projekt média veřejné služby. Nominaci v této kategorii získal jen po dvou týdnech svého fungování nový portál pro děti www.decko.cz, který Česká televize spustila spolu s novou dětskou televizí ČT :D v sobotu 31. srpna 2013. Web nabízí hry a videa ke konkrétním pořadům Déčka, a tím i novou dimenzi televizního vysílání pro děti. „Pro nejmenší děti vzniklo Pískoviště, kde se mohou samostatně a bezpečně pohybovat a hrát si aniž by potřebovaly pomoc dospělých. Větším dětem jsou určeny náročnější hry a aktivity, které jim pomohou zábavnou formou pochopit, jak funguje svět kolem nich,“ vysvětluje vedoucí dětského webu Štěpánka Sunková.

Prix Europa je největší evropský festival televizních, rozhlasových a on-line pořadů s dlouholetou tradicí (založen v roce 1987). Soutěž je zaměřená na evropskou produkci a tématiku. Do letošních nominací bylo z 664 přihlášených vybráno celkem 199 pořadů z 36 zemí. Vítězné pořady budou vyhlášeny během slavnostního večera v pátek 25. 10. v berlínské radnici Rotes Rathaus. Pořady České televize jsou nominovány téměř každoročně: v loňském roce za televizní film Cizinec a krásná paní, v roce 2011 to byly tři nominace za dvoudílný televizní film Jseš mrtvej, tak nebreč a za dokumenty Cinematerapie a Zabíjení po česku. Nominaci naposledy proměnil dokumentární film René v roce 2008.

Alžběta Plívová, mluvčí České televize

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Česká televize
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Zemřel předseda SVOL František Kučera

22:11 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Zemřel předseda SVOL František Kučera

SVOL s hlubokým zármutkem oznamuje, že Ing. František Kučera 16. října 2020 náhle zemřel. Ztratili j…