Česká televize dodá barvu všem příběhům o Křemílkovi a Vochomůrkovi

20.08.2014 14:59

Česká televize postupně obarví všech třináct původních a dosud černobílých epizod Pohádek z mechu a kapradí. První čtyři díly budou moci diváci spatřit již v příštím roce, v rámci oslav padesátého výročí Večerníčku. Práce na zbylých devíti dílech budou probíhat až do roku 2017. Původní černobílé epizody připomene ČT :D a ČT2 již poslední prázdninový týden.

Česká televize dodá barvu všem příběhům o Křemílkovi a Vochomůrkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Večerníček je jedinečný formát, na kterém již vyrostlo několik generací a Česká televize si uvědomuje svou zodpovědnost za péči a uchování tohoto pokladu české animované tvorby i pro nadcházející generace. Pro děti, které dnes již nejsou zvyklé na černobílé příběhy, budou barevné Večerníčky jistě atraktivnější. Kromě toho navazujeme na tu nejlepší tradici české školy animace natáčením nových dílů oblíbených večerníčkovských příběhů. Příkladem jsou nové epizody kultovního seriálu Štaflík a Špagetka, taktéž z dílny Zdeňka Smetany, které diváci uvidí už letos na podzim,“ vysvětluje generální ředitel České televize, Petr Dvořák. První čtyři díly obarvených Pohádek z mechu a kapradí odvysílá Česká televize v příštím roce.

„Těší mě, že kreslené postavičky Křemílka a Vochomůrky děti baví i dnes, téměř půl století poté, co se poprvé objevily na televizních obrazovkách. Pevně věřím, že si nové barevné epizody získají diváckou přízeň minimálně na dalších padesát let,“ říká výtvarník a režisér oblíbeného Večerníčku Zdeněk Smetana, který na celý proces kolorování dohlíží.

První díl Večerníčku Pohádky z mechu a kapradí měl v Československé televizi premiéru 6. října 1968. Od té doby se hrdinové z pařezové chaloupky dočkali celkem devětatřiceti epizod, z nichž černobílých je prvních třináct. Námětem pohádek byla knížka Václava Čtvrtka. Postavičky nakreslil a příběhy režíroval Zdeněk Smetana, hudbu složil Jaroslav Celba a hlas propůjčila Jiřina Bohdalová. Ještě předtím, než se grafické centrum České televize pustí do kolorování, připomenou poslední srpnový týden programy ČT :D a ČT2 úvodní černobílé epizody. Stane se tak v rámci vyvrcholení velké prázdninové hry Zachraňte duhu. Motiv ztrácení barev z dětského programu ČT :D podpoří i černobílá znělka Večerníčku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Česká televize

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Společnost Delta Air Lines obnoví přímé letecké spojení s Prahou

22:30 Letiště Praha: Společnost Delta Air Lines obnoví přímé letecké spojení s Prahou

Americká letecká společnost Delta Air Lines obnoví od 26. května 2022 přímé letecké spojení z Prahy …