České důchody mají své příjemce i v exotické cizině. ČSSZ je zasílá téměř do celého světa

22.08.2015 17:47

Přesně 86 122 důchodců, kteří žijí mimo naši republiku a přijímají české důchody, evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) k 30. červnu 2015. Počet důchodců, kterým ČSSZ zasílá důchody mimo Českou republiku, stále stoupá. Jen ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku (85 111 důchodců) jich v 1. pololetí 2015 přibyla zhruba tisícovka.

České důchody mají své příjemce i v exotické cizině. ČSSZ je zasílá téměř do celého světa
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Tradičně nejvíce důchodů mířilo do sousední Slovenské republiky, kde k uvedenému datu ČSSZ evidovala 28 087 důchodců s nárokem na český důchod. Druhý nejvyšší počet příjemců českého důchodu, a to 18 382, byl ve Spolkové republice Německo. Třetí místo co do počtu důchodců s „českou penzí“ patřilo Polsku. ČSSZ zde v červnu 2015 evidovala 14 303 příjemců. Polsko je zároveň poslední zemí, kam byly české důchody zasílány v řádech desítek tisíc. Kromě Antarktidy vyplácí ČSSZ důchody do všech kontinentů světa včetně tak exotických států, jako jsou například Seychely, Madagaskar, Portoriko nebo Fidži, zde jde o počty důchodců v řádu jednotek (kompletní přehled států s údaji k 30. 6. 2015 následuje).

Způsob výplaty důchodu a tzv. potvrzení o žití

Obecně platí, že lidem trvale žijícím v zahraničí ČSSZ vyplácí důchody buď na účet u peněžního ústavu v cizině, nebo šekem na adresu v cizině, či na účet banky v České republice. Celkově převažují výplaty do ciziny na účet. Způsob si však lidé volí sami, není-li určeno jinak. Výjimkou je výplata důchodu na Slovensko, kam je možné penzi vyplácet pouze bezhotovostně, tj. na bankovní účet. 

Podmínkou pro provádění všech typů výplat důchodu do zahraničí, není-li jinak upraveno, je pravidelné předkládání tzv. „potvrzení o žití“. Musí být vlastnoručně podepsané důchodcem a podpis úředně ověřený. Podpis ověřuje orgán nebo úřad k tomu zmocněný podle právních předpisů státu trvalého bydliště (např. místní úřad, nositelé sociálního pojištění, notář apod.) či zastupitelský úřad. Tiskopis „potvrzení o žití“ je v různých jazycích dostupný na webu ČSSZ.

Příjemce důchodu s výplatou na účet (v cizině nebo v ČR) předkládá ČSSZ potvrzení z vlastního podnětu a v časových intervalech, které si sám určí. Což může být čtvrtletně, pololetně nebo v jiném intervalu. Intervaly předkládání potvrzení v zásadě určují i intervaly výplaty důchodu. Důchod se vyplácí vždy zpětně, do konce měsíce, v němž bylo „potvrzení o žití“ doručeno ČSSZ. V praxi to znamená, že důchod je vyplácen tolikrát, kolikrát ročně klient potvrzení zašle. Např. pokud tak klient učiní dvakrát ročně, bude výplata důchodu za zpětné období provedena rovněž dvakrát ročně apod. Pro Slovensko platí i v tomto ohledu jiné pravidlo. Důchody jsou na účty klientů vypláceny měsíčně a oni musí potvrzení předkládat 4x ročně. K tomu je ČSSZ automaticky vyzve. Výplaty na adresu do Polska jsou zajišťovány měsíčně (bez potvrzení o žití), do ostatní ciziny kvartálně (potvrzení o žití 1x za rok).

Ověřit si specifika pro výplatu důchodu do konkrétního státu lze na call centru pro důchodové pojištění na telefonním čísle +420 257 062 860, osobně při návštěvě ČR prostřednictvím kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení či přímo v klientském centru při pražském ústředí ČSSZ. Detailní informace o podmínkách výplaty důchodu do ciziny jsou na www.cssz.cz v sekci Evropská unie nebo Mezinárodní smlouvy. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

7:05 Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

V roce 2020 začala plzeňská zoo chovat v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo ohroženo…