Český rozhlas: Rozhlasová Cena Thálie patří Libuši Švormové, do Síně slávy vstoupila Jana Klusáková

19.10.2021 16:09 | Tisková zpráva

V Olomouci včera začala tradiční mezinárodní soutěžní přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jejímž vyhlašovatelem je Český rozhlas.

Český rozhlas: Rozhlasová Cena Thálie patří Libuši Švormové, do Síně slávy vstoupila Jana Klusáková
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Během slavnostního zahájení festivalu, které se uskutečnilo ve večerních hodinách v Moravské Filharmonii Olomouc, obdržela Libuše Švormová rozhlasovou Cenu Thálie za roli Ženy ve hře Děti pekla. Do rozhlasové Síně slávy uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral Janu Klusákovou.

„Již několik let má v rámci Prix Bohemia Radio generální ředitel, tentokrát v mé osobě, možnost přizvat do Síně slávy další výrazné osobnosti rozhlasové historie. V letošním roce rozšíří řady oceněných dáma, která je rozhlasačka s velkým R, rozhlasačka srdcem i duší, dáma, která v letošním roce oslavila významné životní jubileum a v Československém a následně Českém rozhlase strávila 67 let - Jana Klusáková,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Během večera, ve kterém se poprvé představil nový čestný prezident festivalu Igor Bareš, převzala Libuše Švormová z rukou prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky rozhlasovou Cenu Thálie za roli Ženy ve hře Děti pekla. „Jsem velice rád, že se rozhlasová Thálie plně umístila mezi těmi skutečnými divadelními Tháliemi, však se také rozhlasové hře kdysi říkalo rozhlasové divadlo. Letos je ovšem absolutně raritní okamžik, protože se stane něco, co se ještě nikdy nestalo. Tenisté mívají double a my letos také. Ze všech 28 ročníků Cen Thálie ještě nikdy nikdo nezískal dvě během jednoho ročníku a dáma, která letos získá rozhlasovou Thálii, už získá druhou – paní Libuše Švormová,“ uvedl při předávání prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15334 lidí

V rozhlasovém monodramatu Děti pekla rakouské spisovatelky Gabriele Köglové v působivé interpretaci Libuše Švormové se posluchači z retrospektivního vyprávění životního příběhu postupně dozvídají, že si hlavní hrdinka prožila peklo, o kterém však celý život mlčela. Její dospělé děti však trvají na tom, že mají právo vědět, jaké jsou jejich kořeny. „Miluji rozhlas ve všech jeho formách, mám krásný pocit, sklízím ovoce, předtím za divadelní práci, teď za rozhlasovou. Teď už bych brala nanejvýš Cenu Thálie pro začínající talent do 18 let,“ doplnila s humorem herečka Libuše Švormová.

Slavnostní zahájení 37. ročníku mezinárodního festivalu patřilo také vzpomínce na bývalou čestnou prezidentku, herečku Hanu Maciuchovou. Návštěvníci festivalu mohou na všestrannou herečku zavzpomínat v úterý 19. 10. mezi 15. a 16. hodinou v Kavárně POTMĚ prostřednictvím speciálně vybraných ukázek z její rozhlasové práce.

Více informací o aktuálním 37. ročníku Prix Bohemia Radio včetně programu je k dispozici na webu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…