Český rozhlas rozšířil svou digitální síť. DAB+ je nyní dostupný pro 80 % populace České republiky

01.11.2019 16:14

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spouští v pátek 1. listopadu 2019 digitální vysílání z devíti nových DAB+ vysílačů v Čechách i na Moravě. Digitální vysílání DAB+ je nyní dostupné pro 80 % populace České republiky.

Český rozhlas rozšířil svou digitální síť. DAB+ je nyní dostupný pro 80 % populace České republiky
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

„Český rozhlas je přirozeným lídrem digitalizace v České republice a představuje pro nás jednu z klíčových a strategických vysílacích platforem. Spuštění devíti nových vysílačů nyní zvyšuje pokrytí na 80 % populace České republiky, a dostupnost příjmu DAB+ se tak vyrovnává dostupnosti analogového vysílání FM,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. 

Jde o vysílače velkého výkonu: České Budějovice-Kleť, Jáchymov-Klínovec, Brno-Kojál a Zlín-Tlustá hora. Dále o vysílače: Klatovy-Doubrava, Olomouc-Radíkov a Nový Jičín-Veselský kopec. Pokrytí přímo v Plzni posílí městský vysílač Plzeň-Sylván a stuhové pokrytí dálnice D1 doplní vysílač Tasov- Tasov.

„Dokončení další etapy výstavby sítě DAB+ představuje významný milník. Stanoviště vysílačů byla zvolena zejména s ohledem na maximální efektivitu provozu a na zajištění kvalitního příjmu zejména na dálnicích a v městských aglomeracích,“ řekl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

V multiplexu bude stejně jako doposud šířeno celkem patnáct rozhlasových stanic Českého rozhlasu ve standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním HE-AAC. Na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem budou nové vysílače spuštěny dne 1. 11. 2019 v 11:11 hodin.

Téma digitálního vysílání reflektuje také automobilový průmysl. Evropský kodex elektronických komunikací, který vešel v platnost v prosinci loňského roku, nařídil do dvou let všem automobilkám instalovat do automobilů digitální tunery. „V Evropě se DAB+ rozvíjí velmi rychle a od příštího roku bude pro nové generace vozů podmínkou pro udělení homologace. Český rozhlas, který dlouhodobě dodává vynikající obsah, teď také zásadním způsobem rozšiřuje pokrytí digitálním signálem DAB+ v České republice. Proto jsme se rozhodli, že náš úplně první vůz, který bude již v základní výbavě všech verzí obsahovat digitální příjem DAB+, bude srdce naší značky, nová Škoda Octavia. Ta bude nabitá množstvím dalších technologií a bude poprvé představena v Praze 11. 11. 2019,“ uvedl Petr Janeba, vedoucí marketingu Škoda auto ČR.

Informace o digitalizaci rozhlasového vysílání a technologii DAB+ jsou k dispozici na webových stránkách Doba DABová a Digitální rádio.

Parametry nově zprovozněných vysílačů:

České Budějovice –  Kleť - kanál 12C/20 kW/vertikální polarizace 

Jáchymov – Klínovec - kanál 12C/10kW/vertikální polarizace

Brno – Kojál - kanál 12D/10kW/vertikální polarizace

Zlín – Tlustá hora - kanál 12D/10kW/vertikální polarizace

Klatovy – Doubrava - kanál 12C/5kW/vertikální polarizace 

Olomouc – Radíkov - kanál 12D/2kW/vertikální polarizace

Nový Jičín – Veselský kopec - kanál 12D/1kW/vertikální polarizace

Plzeň – Sylván - kanál 12C/1kW/vertikální polarizace

Tasov – Tasov - kanál 12D/300W/vertikální polarizace

Šířené stanice:

Celoplošné
ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus

Regionální
ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Plzeň a ČRo Vysočina, Rádio DAB Praha

Digitální
Radio Wave, Rádio Junior, ČRo D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO dokončilo odebírku technologických vzorků ve Zlatých Horách

22:03 DIAMO dokončilo odebírku technologických vzorků ve Zlatých Horách

DIAMO dokončilo ve Zlatých Horách odebírku technologického vzorku pro ověření poloprovozní flotační …