Český statistický úřad: Květnová obchodní bilance skončila opět přebytkem

09.07.2021 19:33

Podle předběžných údajů skončila v květnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 6,3 mld. Kč, což byl meziročně o 6,9 mld. Kč lepší výsledek.

Český statistický úřad: Květnová obchodní bilance skončila opět přebytkem
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil především meziroční růst přebytku obchodu s motorovými vozidly o 15,1 mld. Kč, a to hlavně díky přírůstku jejich vývozu o 36,0 mld. Kč. Zlepšila se také bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (deficit se zmenšil o 3,0 mld. Kč), stroji a zařízeními (přebytek vzrostl o 2,2 mld. Kč) a textiliemi (změnou z pasiva do aktiva o 2,0 mld. Kč).

Nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména větší deficit bilance se základními kovy o 6,6 mld. Kč, ropou a zemním plynem o 6,0 mld. Kč (vlivem vyšších cen na světových trzích a růstu dovezeného množství), chemickými látkami a přípravky o 4,7 mld. Kč a základními farmaceutickými výrobky o 4,0 mld. Kč.

Meziročně vzrostl vývoz o 41,6 % na 334,3 mld. Kč a dovoz o 38,6 % na 327,9 mld. Kč. Výsledky byly ovlivněny nízkou srovnávací základnou května 2020, kdy byla ještě v platnosti restriktivní opatření proti koronaviru. Květen 2021 měl o dva pracovní dny více než květen 2020.

V lednu až květnu 2021 dosáhl přebytek obchodní bilance 92,3 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 79,9 mld. Kč. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 26,3 % a dovoz o 20,5 %.

Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 8,1 % a dovoz o 4,1 %. Trend vývoje ukazuje na pokles vývozu (o 1,0 %) a dovozu (o 0,8 %).

Bilance zahraničního obchodu se státy EU273) skončila v květnu přebytkem 57,5 mld. Kč, který meziročně vzrostl o 11,4 mld. Kč. Největší přírůstek aktiva byl zaznamenán v obchodě s Francií o 4,4 mld. Kč a Německem o 3,3 mld. Kč. Snížila se naopak kladná bilance obchodu s Nizozemskem o 1,6 mld. Kč a o stejnou hodnotu se prohloubil deficit obchodu s Polskem.

V květnu tvořil podíl vývozu do států eurozóny na celkovém vývozu České republiky 64,8 %, podíl dovozu ze států eurozóny do České republiky byl 48,4 %. Meziročně vzrostl vývoz do eurozóny o 39,7 % (61,6 mld. Kč) na 216,5 mld. Kč, dovoz z eurozóny se zvýšil o 45,1 % (49,4 mld. Kč) a dosáhl 158,7 mld. Kč. V květnu 2021 koruna meziročně posílila vůči euru v průměru o 6,7 %.

Schodek zahraničního obchodu se zbožím se státy mimo EU27 se meziročně zvětšil o 4,1 mld. Kč na 49,3 mld. Kč. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s Ruskou federací o 4,8 mld. Kč. Vzrostl naopak přebytek obchodu se Spojeným královstvím o 3,1 mld. Kč a deficit se zmenšil v obchodě s Čínou o 2,1 mld. Kč.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj opět ocenil učitele. Akce se uskutečnila po dvouleté koronavirové pauze

22:33 Liberecký kraj opět ocenil učitele. Akce se uskutečnila po dvouleté koronavirové pauze

Již poosmnácté Liberecký kraj pod záštitou náměstka hejtmana Dana Ramzera uspořádal slavnostní setká…