Český statistický úřad: Meziroční růst cen zahraničního obchodu zmírnil

16.11.2018 12:08 | Zprávy

V září 2018 se vývozní a dovozní ceny meziměsíčně snížily o 0,1 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 100,0 %. Meziročně se vývozní ceny zvýšily o 1,4 %, dovozní ceny o 2,4 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,0 %.

Český statistický úřad: Meziroční růst cen zahraničního obchodu zmírnil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Vývozní ceny se v září snížily o 0,1 % (v srpnu o 0,3 %). Podstatný vliv na vývoj celkového meziměsíčního indexu měl pokles cen strojů a dopravních prostředků o 0,2 %. Ceny chemikálií se snížily o 0,9 % a ceny polotovarů[1] o 0,1 %. Nejvíce rostly ceny minerálních paliv o 1,1 % a průmyslového spotřebního zboží o 0,5 %.

Dovozní ceny v září klesly o 0,1 % (v srpnu taktéž o 0,1 %). Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 0,5 %. Ceny polotovarů klesly o 0,7 % a ceny průmyslového spotřebního zboží o 0,2 %. Rostly zejména ceny minerálních paliv o 2,5 % a ceny chemikálií o 0,3 %.

Směnné relace se zvýšily na hodnotu 100,0 % (v srpnu 99,8 %). Pozitivní hodnoty směnných relací dosáhlo zejména průmyslové spotřební zboží (100,7 %), polotovary (100,6 %) a stroje a dopravní prostředky (100,3 %). Nejnižší hodnoty směnných relací zaznamenala minerální paliva (98,6 %) a chemikálie (98,8 %).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Vy věříte, že v bitcoinové kauze přijde nějaké rozřešení?

Jako právnička, jaké zákony byly podle vás porušeny? Jaké tresty mohou padnout? Pochybil podle vás jen Blažek nebo i někdo další? Kdo případně? Já myslím, že problém je, že politici za svá rozhodnutí nenesou trestní odpovědnost, že když způsobí nějakou škodu, nemusí jí platit. Nebo se pletu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberální institut: Ještě měsíc práce na stát

16:08 Liberální institut: Ještě měsíc práce na stát

Musíme vydržet ještě jeden měsíc. Po 5. červnu 2026 již začneme vydělávat na sebe. Do té doby, celýc…