Český statistický úřad: Spotřebitelé důvěřovali ekonomice více než podnikatelé

24.11.2017 10:59

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v listopadu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti říjnu poklesl o 0,3 bodu na hodnotu 99,0. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně snížil o 0,7 bodu na hodnotu 96,7. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 110,3. Ve srovnání s listopadem 2016 jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů nižší, indikátor důvěry spotřebitelů je ale vyšší.

Český statistický úřad: Spotřebitelé důvěřovali ekonomice více než podnikatelé
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Listopadový konjunkturální průzkum v odvětví průmyslu zaznamenal mezi podnikateli meziměsíční snížení důvěry. Indikátor důvěry poklesl o 1,8 bodu na hodnotu 97,5. Ukazatel hodnocení současné celkové ekonomické situace se oproti minulému měsíci nezměnil. Průmyslové podniky zhodnotily celkovou i zahraniční poptávku meziměsíčně téměř stejně jako v říjnu. Stav zásob hotových výrobků se rovněž téměř nezměnil. Podnikatelé v průmyslu očekávají v příštích třech měsících snížení tempa růstu výrobní činnosti a velmi mírný pokles zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou mezi průmyslovými podniky nižší, pro období příštích šesti měsíců jsou téměř neměnné. Meziročně je důvěra v odvětví průmyslu nižší.

Ze šetření o investiční činnosti ve zpracovatelském průmyslu vyplývá, že pro rok 2018 předpokládají respondenti meziroční růst investic o přibližně 3 %. Půjde přitom převážně o obnovu výrobních zařízení, méně pak o rozšíření výrobních kapacit a pořízení nových technologií.

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,6 bodu na hodnotu 87,4. Zástupci stavebních podniků zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci téměř stejně jako v říjnu. Hodnocení současné poptávky po stavebních pracích se také téměř nezměnilo. Stavební podniky očekávají v příštích třech měsících zvýšení tempa růstu stavební činnosti a také stavu zaměstnanosti. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než minulý měsíc. Oproti listopadu 2016 je důvěra ve stavebnictví také vyšší.

V odvětví obchodu se důvěra podnikatelů znovu mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,8 bodu na hodnotu 101,8. Podnikatelé v obchodě zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako v minulém měsíci. Ukazatel stavu zásob zboží na skladech se meziměsíčně nezměnil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace se pro období příštích tří i šesti měsíců mírně zvýšilo. V meziročním srovnání je důvěra v obchodě také vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra v ekonomiku meziměsíčně nezměnila. Indikátor důvěry zůstal na hodnotě 96,3. Podniky ve službách zhodnotily svou současnou celkovou ekonomickou situaci přibližně stejně jako minulý měsíc. Hodnocení současné celkové poptávky po službách a i její očekávání pro příští tři měsíce se podle výsledků aktuálního průzkumu téměř nezměnilo. Ukazatele očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šestí měsíců se rovněž téměř nezměnily. Oproti loňskému roku je ovšem indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb nižší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v listopadu zvýšila. Indikátor důvěry meziměsíčně vzrostl o 1,6 bodu na hodnotu 110,3. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců mírně snížily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se nezměnily. Úmysl spořit se zvýšil. Spotřebitelé se v porovnání s říjnem méně obávají růstu cen. Jejich obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se nezměnily. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů na vyšší úrovni.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

22:11 Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

Prohlášení o záměru rozvoje přeshraničního lesoparku s trasami pro horská kola mezi severočeskou Dol…