Český statistický úřad: V březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin

09.05.2023 7:23 | Tisková zpráva

Meziročně se tržby v maloobchodě v březnu snížily reálně o 8,1 %, meziměsíčně klesly o 0,7 %.

Český statistický úřad: V březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) snížily v březnu reálně o 0,7 %, přičemž za nepotravinářské zboží klesly o 1,3 % a za potraviny o 0,3 %, naopak vzrostly za pohonné hmoty o 0,6 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v březnu snížily reálně o 8,1 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 9,7 % a za potraviny o 8,7 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 2,4 %.

tabulka

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy v březnu meziročně poklesly, a to již jedenáctý měsíc po sobě. Oproti loňskému březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin, naopak více pohonných hmot. Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen a také internetové a zásilkové obchody,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

graf

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 18,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 10,4 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 6,7 %, s oděvy a obuví o 3,8 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 3,4 % a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 1,3 %. Tržby z prodeje potravin se snížily ve specializovaných prodejnách o 9,1 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 8,6 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 1,8 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby klesly o 4,0 %.

graf

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně klesly o 0,9 %. Meziročně se tržby zvýšily o 3,9 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 4,2 % a za opravy motorových vozidel o 2,8 %.

graf

„Za celé první čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 7,3 %. Tržby za nepotravinářské zboží klesly o 8,4 %, za potraviny o 7,8 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 0,3 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby zvýšily o 4,3 %,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

Poznámky:
Všechny údaje v Rychlých informacích jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc únor 2023 byla v souladu s politikou revizí ČSÚ revidována, za březen 2023 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2023 budou zveřejněny v březnu 2024.
Metodika je k dispozici ZDE
.

1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel

reklama

autor: Tisková zpráva

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny ESG historicky poprvé uděleny v České republice

9:46 Ceny ESG historicky poprvé uděleny v České republice

Nadační fond společenské odpovědnosti FONTE VITAE na podporu vzdělávacích a vědeckých projektů v obl…