Český statistický úřad: V únoru byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,5 %

30.03.2023 15:46 | Tisková zpráva

Míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity - únor 2023.

Český statistický úřad: V únoru byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,5 %
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Míra zaměstnanosti

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v únoru 75,4 %. Oproti únoru 2022 se zvýšil o 0,2 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů činila 81,4 %, u žen 69,0 %. Míra zaměstnanosti osob ve věku 15–29 let činila 41,6 %, u 30–49 let 87,6 %, u 50–64letých 81,6 %.

Míra nezaměstnanosti
Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, dosáhl v únoru 2,5 %, tedy stejně jako v únoru předchozího roku. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 2,1 %, u žen 2,9 %.

Míra ekonomické aktivity
Podíl ekonomicky aktivních k populaci 15–64letých dosáhl 77,3 %. Oproti únoru 2022 se zvýšil o 0,2 procentního bodu. Míra ekonomické aktivity mužů (83,2 %) převyšovala míru ekonomické aktivity žen (71,1 %) o 12,1 procentního bodu.

U mužů se za poslední rok míra zaměstnanosti mírně snížila a zároveň nezaměstnanost vzrostla, zatímco u žen se míra zaměstnanosti zvýšila o celý procentní bod a nezaměstnanost klesla. Sledujeme tak protichůdný pohyb podle pohlaví, a to ve?všech ukazatelích. Míra ekonomické aktivity žen je přitom na rekordně vysoké úrovni, popisuje výsledky Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Mezinárodní srovnatelnost
Veškeré uvedené údaje jsou sezónně očištěny. Vztahují se k věkové skupině 15–64letých. Pocházejí z Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) prováděného vlastní tazatelskou sítí ČSÚ v domácnostech a jsou metodicky odlišné od administrativních dat Úřadu práce ČR o evidovaných uchazečích o zaměstnání (konkrétně ukazatele Podíl nezaměstnaných osob).

VŠPS má mezinárodně srovnatelnou metodiku, která definuje zaměstnané a nezaměstnané v souladu s doporučeními Mezinárodní organizace práce. ČSÚ data z tohoto šetření pravidelně zasílá Eurostatu, který z nich připravuje měsíční přehledy o nezaměstnanosti za členské státy EU, avšak za věkovou skupinu 15–74 let. Míra nezaměstnanosti v této věkové skupině 15–74 let byla v únoru 2023 za Českou republiku na úrovni 2,4 %.

V souladu s mezinárodní metodikou pro VŠPS se zjišťování provádí pouze v soukromých domácnostech, nejsou pokryta hromadná ubytovací zařízení, ani dočasná přístřeší. Z těchto důvodů se příchod válečných uprchlíků z Ukrajiny v trendech zatím projeví jen okrajově.

Přílohové tabulky 1 a 2 obsahují konzistentní časové řady základních ukazatelů trhu práce a počty zaměstnaných a nezaměstnaných osob od roku 1993.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

7:44 Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

Pohodlný nákup jízdenek a nové možnosti odbavení. To jsou zásadní změny, které připravuje Liberecký …