Český úspěch v USA: Vít Plaček z ÚJV Řež převzal prestižní cenu za řízené stárnutí kabelů

01.02.2017 13:37

Vít Plaček ze Zkušební laboratoře oddělení Radiační chemie a kvalifikace na prostředí společnosti ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež) převzal v úterý 31. ledna 2017 v Severní Karolině Mezinárodní cenu za řízené stárnutí kabelů.

Český úspěch v USA: Vít Plaček z ÚJV Řež převzal prestižní cenu za řízené stárnutí kabelů
Foto: ÚJV Řež
Popisek: Vít Plaček převzal prestižní cenu Amerického Institutu pro výzkum elektrické energie (Electrical Power Research institute – EPRI) za řízené stárnutí kabelů

Americký Institut pro výzkum elektrické energie (Electrical Power Research institute – EPRI) tak ocenil dlouholetou práci české laboratoře, díky které jsou jaderné elektrárny po celém světě schopny garantovat vysokou úroveň bezpečnosti provozu.

EPRI je mezinárodně uznávaná nezisková organizace, zaměřená na řešení a sdílení výzkumných projektů elektrárenských firem. Společnost ČEZ je členem jaderného sektoru EPRI od roku 2011. ÚJV Řež se, jako dceřiná společnost ČEZu, podílí na těchto aktivitách významnou měrou.

V České republice se program řízeného stárnutí kabelů provádí v souladu s nejlepší světovou praxí. Právě proto se experti EPRI, na základě zhodnocení činností na jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, rozhodli ocenit české vědce udělením prestižního ocenění „Nuclear Technology Transfer Awards“ za rok 2016. Veškeré aktivity by byly jen akademickým výzkumem, kdyby nebyly aplikovány v praxi. Proto byl, společně s ÚJV Řež, oceněn i zástupce provozovatele jaderných elektráren, společnosti ČEZ, a. s., Ing. Petr Kos.

Řízené stárnutí kabelů zahrnuje především testování kabelů v extrémních podmínkách jaderných elektráren. Důležitá je také kontrola na prostředí, ve kterém jsou kabely umístěné. Úkolem laboratoře je predikovat, jak dlouho mohou být kabely bezpečně používány při působení kombinace extrémně nepříznivých podmínek - vysokých či nízkých teplot, vysokého tlaku, zvýšené radioaktivity, projektových i nadprojektových havárií. Laboratoř pomáhá s bezpečností zákazníkům z celého světa a nové ocenění podtrhuje mezinárodní věhlas českých vědců v oblasti bezpečnosti jaderné energetiky.

Za Zkušební laboratoř oddělení Radiační chemie a kvalifikace na prostředí ÚJV Řež převzal v USA cenu Vít Plaček. „Ceny si velmi vážím a myslím, že za celou laboratoř mohu říci, že je pro nás obrovskou odměnou za naše úsilí a zároveň motivací k další práci. Pravidelné kontroly veškerého vybavení i řízené stárnutí kabelů jsou klíčovými prvky bezpečné jaderné energetiky a já jsem velice rád, že naše laboratoř může k bezpečnému provozu nejen českých jaderných elektráren významně přispívat,“ říká Vít Plaček.

Řízení stárnutí kabelů není zdaleka jedinou činností laboratoře. Zabývá se také kvalifikací zařízení pro použití v jaderných elektrárnách, a to včetně simulací podmínek těžkých havárií a ověřování správného fungování zařízení během těchto simulací. Laboratoří tak testuje elektrické kabely, motory, konektory, kabely z optických vláken, senzory či vzorky tepelné izolace.

Dalšími úkoly Zkušební laboratoře oddělení Radiační chemie a kvalifikace na prostředí jsou průběžný výzkum a spolupráce na mezinárodních projektech, tedy především programech OECD, EU a Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Mezinárodní spolupráce je pro laboratoř klíčová, protože svou činností udržuje bezpečnost jaderných elektráren mimo ČR i mimo Evropu. To potvrzuje i Vít Plaček: „Řízení stárnutí kabelů provádíme nejen v Temelíně a Dukovanech, ale některé prvky uplatňujeme například také v jaderných elektrárnách na Slovensku, ve Slovinsku, Finsku, Belgii, Švédsku nebo Pákistánu. Dále při misích Mezinárodní agentury pro atomovou energii na jaderných elektrárnách ve světě, např. V Argentině, Brazílii, Číně a dalších.“

Již více jak 60 let, od svého založení v roce 1955, se ÚJV Řež, a. s., jak v České republice, tak v rámci mezinárodních kontraktů zaměřuje na inženýrskou, projekční, analytickou a vědeckou podporu při provozu i nové výstavbě klasických a jaderných energetických zařízení. Společnost nabízí komplexní a systémové služby zejména v oblasti využití jaderné energie i zdrojů ionizujícího záření, výzkumu a sledování stavu materiálů, koncepčních či prováděcích projektů, nakládání s radioaktivními i neradioaktivními odpady. Specializuje se na vývoj a výrobu radiofarmak.

ÚJV Řež je vedoucí společností Skupiny ÚJV, člena Skupiny ČEZ, ve které jsou špičková pracoviště a instituce mezinárodního dosahu: Centrum výzkumu Řež, s.r.o. (www.cvrez.cz), Ústav aplikované mechaniky Brno s.r.o. (www.uam.cz), Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (www. vzuplzen.cz) a EGP Invest, spol. s r.o. (www.egpi.cz) v Uherském Brodě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Novelou personálně stabilizujeme krajské hygienické stanice

19:33 Ministerstvo zdravotnictví: Novelou personálně stabilizujeme krajské hygienické stanice

Pracovní skupina na Ministerstvu zdravotnictví projednala novelu nařízení vlády č. 304/2014 Sb., o p…