Chceme Fairtradovou Prahu. Přijďte za pěstitelkou férového kakaa a aktivistkou z Ghany

17.06.2015 15:14

Pěstitelka férového kakaa a environmentální aktivistka z Ghany navštíví 18. 6. a 19. 6. Prahu. Čeká je účast na festivalu, setkání s novináři a uvítá je i předseda Strany zelených v Praze, Ondřej Mirovský. Praha má tak poprvé možnost veřejně podpořit význam fair trade (spravedlivého obchodu) pro zlepšení životů lidí v rozvojových zemích. Jejich návštěvu v Česku organizuje Ekumenická akademie, nezisková organizace podporující fair trade a udržitelný rozvoj.

Chceme Fairtradovou Prahu. Přijďte za pěstitelkou férového kakaa a aktivistkou z Ghany
Foto: KuapaKokoo.com
Popisek: Fair trade, ilustrační obrázek

„Fair trade považujeme za významnou věc a budeme usilovat o to, aby se v České republice spravedlivý obchod s lidmi z rozvojových zemí stal samozřejmostí,“ komentuje návštěvu předseda SZ v Praze Ondřej Mirovský. Uvažuje také o zapojení Městské části Prahy 7 do mezinárodní kampaně Fairtradová města. K Fairtradovým městům patří nejen Paříž, Londýn anebo Vídeň, ale v Česku má titul už 9 měst, např. Litoměřice nebo Kroměříž.

Pěstitelka fairtradového kakaa Monica Gyan a environmentální aktivistka Beatrice Dossah přijely do Prahy informovat o tom, jaké přínosy má fair trade pro tamní pěstitele.

„Díky zapojení do Fairtrade můžeme využívat mobilní kliniky, máme přístup k pitné vodě, stavíme školy, ubytování pro učitele a financujeme učebnice pro děti,“ přibližuje situaci v Ghaně Monica Gyan. V družstvu Kuapa Kokoo kterého je členkou, mají také kontrolory, kteří dbají na potírání dětské práce.

„Mezi výhody fair trade patří i pozitivní dopad na životní prostředí. Družstvo Kuapa Kokoo zapojuje pěstitele kakaa do projektů opětovného zalesňování, které pomáhá dlouhodobě snižovat působení klimatické změny. Dále učí farmáře používat postřiky a hnojiva tak, aby nedošlo ke znečištění vodních zdrojů,“ dodává Beatrice Dossah.

V pátek budou Monica Gyan i Beatrice Dossah besedovat o fair trade na akci Narovinu Afrika fest, na které Beatrice Dossah také zazpívá.

„Fair trade spojuje lidi, kteří prosazují důstojné životní podmínky a udržitelné způsoby hospodaření. Je nás stále víc a je velmi povzbuzující setkávat se našimi partnery z globálního Jihu, kteří dokazují, že fair trade funguje,“ uzavírá Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie, která stála u zrodu fairtradového hnutí v Česku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…