Člověk v tísni: Příběhy o nacistickém a komunistickém bezpráví na 650 českých školách

30.10.2013 9:40 | Zprávy

Ve čtvrtek 31. října se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní zahájení již 9. ročníku projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Projekt organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni seznamuje každoročně během listopadu žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů a následných besed. V nabídce pro školy je letos také loutkový snímek Normalizační loutka.

Člověk v tísni: Příběhy o nacistickém a komunistickém bezpráví na 650 českých školách
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

„Období nesvobody, diktatury a jejich mechanismy přibližujeme mladým lidem zejména prostřednictvím konkrétních osudů. Zprostředkováváme jim informace o hrůzných důsledcích, které přineslo uvedení nacistické a komunistické ideologie do praxe. Snažíme se přispět k tomu, aby dokázali rozpoznat autoritářské tendence oslabující demokracii, byli citliví na vyvolávání nenávisti vůči nějaké skupině spoluobčanů a odolní vůči populismu a manipulaci. Antikomunistický, antinacistický a antirasistický postoj podle nás patří k základní výbavě zodpovědných, demokraticky smýšlejících a jednajících občanů,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.

V rámci Měsíce filmu na školách je pro studenty a pedagogy tradičně připravena nabídka dokumentárních filmů pro listopadovou projekci a následnou besedu s hostem, zpravidla pamětníkem, historikem nebo filmařem. „Pořád jsme si nedovedli zamést před svým prahem a všichni předstírají, že mají čisté svědomí a podle toho vypadá morálka i politika a z toho je mi smutno. Proto vyprávění o naší minulosti z úst těch, kteří to zažili, je důležitější než cokoli jiného. Je totiž autentické. Pamětníků nacistické a komunistické perzekuce je mezi námi, bohužel, každým rokem méně. Projekt Příběhy bezpráví však nabízí jedinečnou možnost se s nimi setkat,“ říká spisovatel, scénárista a dramatik Jiří Stránský, který jako politický vězeň strávil v komunistických lágrech celkem 10 let.

Letošní ročník je zaměřen na klíčová období našich moderních dějin. Školy si mohou vybrat ze čtyř nabízených dokumentů, které jim budou následně zdarma zaslány na DVD, anebo si je letos vůbec poprvé mohou pustit online na nových webových stránkách Jednoho světa na školách. Dokument Heleny Třeštíkové Hitler, Stalin a já vypráví o pohnutém osudu Hedy Blochové, která na vlastní kůži zažila nacistickou a komunistickou perzekucí. Snímek Ivana Biela Postavení mimo hru popisuje osud členů národního hokejového mužstva, kteří vinou komunistické zvůle skončili ve vězení. Dokument Milana Maryšky Deset bodů připomíná průběh stávky vysokoškolských studentů z listopadu 1968 proti posrpnovému vývoji. Film Karla Strachoty České děti se pak věnuje jednomu z výrazných nezávislých hnutí druhé poloviny 80. let, které zásadní měrou přispělo k demonstracím v letech 1988 a 1989.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.