CzechInvest: Tři čtvrtiny starostů stojí o nového investora, problémy jsou však v nedostatku volných ploch

04.01.2023 9:15 | Tisková zpráva

Většina starostů v České republice má zájem o rozvoj vlastní lokální ekonomiky. Primárně chtějí přilákat investory z oblasti pokročilého zpracovatelského průmyslu.

CzechInvest: Tři čtvrtiny starostů stojí o nového investora, problémy jsou však v nedostatku volných ploch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Problémem, na který však narážejí, je nedostatek vhodných rozvojových ploch, kde by mohly nové firmy podnikat. Tato a další unikátní data byla sesbírána agenturou CzechInvest díky projektu Pasportizace podnikatelského prostředí.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27252 lidí

„Naším cílem je, aby tato data z projektu našla využití v širokém spektru služeb pro obce. Zároveň pokud připravujete podklady pro investory, potřebujete mít zmapované české investorské prostředí. To byl podnět, díky kterému jsme do projektu šli. Abychom mohli nabídnout investorům ta nejlepší data,“ představuje genezi projektu Michal Urban, ředitel divize podnikatelského prostředí agentury CzechInvest.

Agentura CzechInvest v průběhu minulého a letošního roku získala data formou rozhovorů se zástupci obcí a měst. Z dat například vyplývá, že drtivá většina starostů se potkává se svými podnikateli a vzájemně spolupracují na rozvoji obce. Téměř polovina obcí podporuje různou formou rozvoj podnikání. Zároveň ale obce trápí množství brownfieldů, které brání rozvoji obce. Sběr kvalitativních dat bude pokračovat i v roce 2023.

„Za dva roky, co projekt běží, jsme získali ohromné množství dat. Z velké části jsme jejich primárním zdrojem, protože jsme osobně navštívili 387 měst a obcí v ČR. V tuto chvíli tedy máme spoustu informací o rozvojových plochách, brownfieldech, podpoře podnikání, ale třeba i připravovaných investicích,“ doplňuje analytik projektu Tomáš Tázlar z CzechInvestu.

Agentura CzechInvest vedle projektu pasportizace pořádá pro municipality zároveň online akademii pro starosty, vzdělávací projekt zaměřený na pět klíčových oblastí pro zástupce obcí a měst sloužící jako inspirativní platforma pro rozvoj obcí, měst i celého kraje. Mezi další služby můžeme řadit pravidelné zpracovávání příkladů dobré praxe, platformu tržiště smart řešení pro města či organizaci eventů napříč regiony ČR.

Jednotlivá unikátní data o investičním prostředí a lokální ekonomice v České republice byla představena i na listopadové konferenci pořádané agenturou CzechInvest. Pozvání přijali zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva kultury, Ministerstva vnitra, Svazu měst a obcí ČR, Svazu místních samospráv či Národní sítě zdravých měst a také developeři v oblasti výstavby a provozování podnikatelských parků.

Více informací o projektu a data naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

7:44 Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

Pohodlný nákup jízdenek a nové možnosti odbavení. To jsou zásadní změny, které připravuje Liberecký …