„Open data mají obrovský potenciál, od studentských výzkumných projektů přes objektivní informování veřejnosti až po komerční využití startupy i zavedenými firmami. Municipality, které data otevírají, ukazují určitou transparentnost a chuť následovat aktuální trendy. Takovéto obce pak budou viditelnější směrem ke státní správě, veřejnosti i firmám, a otevřená data v konečném důsledku přispějí ke zlepšení kvality života v obci. Často vyhledávanými oblastmi jsou dopravní data, brownfieldy, envirodata nebo data o hospodaření města a jeho vývoji,“ shrnuje závěry diskuze o otevřených datech Michal Urban, ředitel divize podnikatelského prostředí agentury CzechInvest.
Během posledního diskuzního fóra, které proběhlo v srpnu letošního roku, účastníci probrali celou řadu témat souvisejících s otevřenými daty. Řeč přišla také na náročnost samotného procesu zpracování a publikování dat. Open data nejsou bez práce a obec bude potřebovat nadšeného úředníka, který s procesem začne a který mu alokuje část svého času. Samozřejmě platí, že čím více dat a čím častější aktualizace, tím vyšší pracovní náročnost. Začít s otevíráním dat nicméně není zvlášť obtížné, stačí se inspirovat u obcí a měst, které jimi již disponují. Dalším výchozím bodem může být kurz, který k open data zdarma nabízí Ministerstvo vnitra. To se stará rovněž o Národní katalog otevřených dat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva