Czechoslovak Group podpoří vývoj léků proti leukémii v Ústavu hematologie

08.03.2022 12:10 | Tisková zpráva

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) se rozhodl dlouhodobě podporovat Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) ve výzkumu imunoterapeutických přípravků pro léčbu pacientů s akutními leukémiemi. Za tím účelem CSG poskytne ÚHKT významný finanční dar s potenciálem urychlení tohoto důležitého projektu. Spolupráce s CSG je historicky první případ, kdy ÚHKT získává významného sponzora ze soukromého sektoru na podporu konkrétního projektu.

Czechoslovak Group podpoří vývoj léků proti leukémii v Ústavu hematologie
Foto: Czechoslovak Group
Popisek: Czechoslovak Group (CSG)

ÚHKT je prestižní hematologické centrum v Česku. Věnuje se vrozeným, nádorovým a také velmi vzácným onemocněním. Tým ÚHKT má 500 zaměstnanců, mezi nimi i zhruba 80 vědců. Ústav má čtyři hlavní pilíře činnosti: špičkovou diagnostiku, specializovanou léčbu, výrobu transfuzních přípravků na míru a vědu a výzkum.

Právě ve čtvrtém pilíři, vědě a výzkumu, by měl dar od CSG sehrát významnou roli. Trendem posledního desetiletí v boji s leukémií je vývoj buněčné terapie používající například tzv. přirozených ničitelů (natural killers, zkráceně NK). Jedná se o buňky vyráběné z krve dárce ´vycvičené´ k tomu, aby likvidovaly v těle pacienta buňky nádorové. Dar od CSG podpoří projekt, v jehož rámci experti ÚHKT vyvinou optimální metodu produkce buněk pro imunoterapii a jejich správné aplikace pacientovi s leukémií. Buněčná terapie může mít využití především u těch typů nádorů, které jsou nyní neléčitelné pomocí chemoterapie a transplantace kostní dřeně.

„Leukémie je zvlášť zákeřná forma rakoviny, kterou každoročně onemocní v ČR přes tisíc lidí, mezi nimi i desítky dětí. Rozhodli jsme se podpořit výzkum v ÚHKT s konečným cílem porazit tuto nebezpečnou nemoc,“ uvádí majitel CSG Michal Strnad a dodává: „Nabídli jsme spolupráci ÚHKT, protože se jedná o jednu z nejvýznamnějších institucí v oblasti léčby leukémie v ČR, která na jediném místě řeší léčbu pacientů, výzkum i výrobu léčebných přípravků.“

Mgr. Jan Frič, Ph.D., vedoucí oddělení výzkumu moderní imunoterapie, uvedl: „Dar od CSG je první významnou pomocí na podporu konkrétního projektu, kterou náš ústav získává ze soukromého sektoru. Tuto pomoc nevnímáme jako dar, ale jako závazek posunout projekt léčby leukémie pomocí ´natural killers´ maximálně dopředu. O postupu projektu budeme CSG i širokou veřejnost průběžně informovat.“

Výzkumný projekt a na něj navázaná finanční podpora od CSG se budou realizovat v průběhu tří let, tedy od roku 2022 do roku 2024.

O Czechoslovak Group (CSG)

CSG je průmyslově technologický holding s vývojovými, výrobními a obchodními společnostmi působícími zejména v aerospace, automotive, obranném a železničním průmyslu. Jeho nejznámějším členem je kopřivnická automobilka Tatra Trucks. CSG a její firmy rozvíjí svoje aktivity na poli společenské odpovědnosti. Jedná se o pomoc zdravotně postiženým a seniorům, podporu profesionálního či amatérského sportu, české kultury, technického vzdělávání, muzejnictví a také neziskových aktivit svých zaměstnanců. Významnými aktuálními projekty na tomto poli jsou například sponzoring HC Sparta Praha, otevření nového Muzea nákladních automobilů v Kopřivnici či projekt Tatra do škol, v jehož rámci studenti montují a zprovozňují vozidlo Tatra Phoenix. Holding se angažuje i v oblasti technologií snižujících uhlíkovou stopu a dopad na životní prostředí. Za tím účelem probíhá v Tatře vývoj těžkého vozidla s elektromotorem poháněným vodíkovými články a připravuje se projekt velkokapacitní výroby vodíku z obnovitelných zdrojů.

O Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT)

ÚHKT je hematologické centrum excelence v Česku. Ústav založený v roce 1952 se věnuje získaným i vrozeným, nádorovým a také velmi vzácným onemocněním. Tým ÚHKT má 500 zaměstnanců, mezi nimi i 80 vědců. Ústav má čtyři hlavní pilíře činnosti: špičkovou diagnostiku, specializovanou léčbu, výrobu transfuzních přípravků na míru a vědu a výzkum. Sídlí v srdci Prahy na Karlově náměstí. Ročně provede přes 24 000 ambulantních vyšetření, přes 33 000 laboratorních vyšetření, přes 80 alogenních transplantací a realizuje 500 hospitalizací.

ÚHKT je unikátní v tom, že se nezabývá jen základním výzkumem, ale i náročnými projekty klinického hodnocení inovativních léčivých přípravků založených na výsledcích svého aplikovaného výzkumu. Prokázal tím, že je ochoten v zájmu svých pacientů a nových léků pro jejich léčbu přijmout rizika spojená s aplikovaným výzkumem a vytvořil prostředí stimulující inovace v léčebných postupech v oboru hematoonkologie.  

Je jedním z nejvýznamnějších výzkumně-klinických center v oblasti hematologie a hemostazeologie v ČR, které výsledky svého výzkumu přispívá k celosvětovému poznání v této oblasti, o čemž svědčí velké množství publikací v renomovaných zahraničních odborných periodikách a jejich citační ohlas. Díky svým investicím do moderního diagnostického a výzkumného portfolia drží krok s prestižními institucemi srovnatelného zaměření v zahraničí. Největších úspěchů dosahuje ÚHKT celosvětově především v oblasti výzkumu molekulárních mechanismů rozvoje leukemií a MDS, dále v oblasti hemostázy a v posledních letech také v oblasti moderních přístupů imunoterapie.

Mezinárodní význam je potvrzen i tím, že ÚHKT je vedoucím či jediným zástupcem ČR v mezinárodních diagnostických a léčebných organizacích, jakými jsou např. European LeukemiaNet a EuroBloodNet a účastní se mezinárodních klinických studií.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

22:03 Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

V pondělí 20. května 2024 byla uzavřena Dohoda o projektu průmyslové spolupráce (ICPA – Industrial C…