DIAMO: Oslava 60. výročí zahájení těžby uranu na ložisku Rožná

06.12.2017 12:39 | Zprávy

Ve středu 29. listopadu 2017 se v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem konaly oslavy 60. výročí zahájení těžby uranu na ložisku Rožná.

DIAMO: Oslava 60. výročí zahájení těžby uranu na ložisku Rožná
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Při této slavnostní příležitosti se sešlo mnoho současných i bývalých zaměstnanců odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka i řada dalších hostů. V čestném předsednictvu usedli Ing. Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu, Ing. Dalibor Hampejs, předseda Obvodního báňského úřadu pro území krajů Libereckého a Vysočina, Ing. Ludvík Trojan, bývalý ředitel UD Dolní Rožínka a UD Hamr, pan Libor Pokorný, starosta obce Rožná a předseda mikroregionu Bystřicko, Ing. Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO a Ing. Pavel Koscielniak, ředitel odštěpného závodu GEAM v Dolní Rožínce.

Společenskou část slavnostního setkání zahájil Cech příbramských horníků a hutníků zpěvem hornické hymny. Poté krátce vystoupil Ing. Tomáš Rychtařík, který přivítal při této významné příležitosti všechny přítomné a představil členy čestného předsednictva. Nato předal slovo řediteli odštěpného závodu GEAM.

Ing. Pavel Koscielniak shrnul historii těžby uranové rudy v oblasti Dolní Rožínky od jejích začátků v roce 1957, kdy bylo zahájeno hloubení první těžní jámy – jámy RI, až po její ukončení dne 31. prosince 2016, ke kterému došlo v souladu s usnesením vlády České republiky č. 50 z ledna 2016. Pan ředitel mimo jiné zmínil, že za dobu těžby bylo na ložisku Rožná celkově vydobyto 16 927 897 tun uranové rudy s průměrným obsahem 0,119 % uranu v rudě, což představuje 20 220 tun uranu. Dále vyzdvihl, že odštěpnému závodu GEAM byla opakovaně udělena cena za bezpečnost v hornictví „Zlatý permon“, a to za rok 2003, 2014 a 2016. Uvedl také, že těžbu a úpravu uranu na ložisku se v posledních letech podařilo udržet jen díky neuranové činnosti. V květnu 2013 státní podnik DIAMO podepsal smlouvu o dílo se Správou úložišť radioaktivních odpadů na realizaci projektu „Vybudování Podzemního výzkumného pracoviště PVP Bukov“. V květnu 2017 bylo pracoviště zkoulaudováno a předáno investorovi. V současné době zajišťuje odštěpný závod GEAM provozuschopnost a běžnou údržbu PVP Bukov, a to minimálně do konce roku 2019. Následně Ing. Koscielniak shrnul budoucí činnosti odštěpného závodu, především zahlazování následků po hornické činnosti uranových, rudných, černouhelných a lignitových dolů v 18 lokalitách moravské oblasti mimo Ostravy, čištění důlních, odkalištních a odpadních vod, likvidace a zabezpečení důlních děl. Na závěr poděkoval ředitel odštěpného závodu GEAM všem bývalým i současným zaměstnancům, kteří se podíleli na dobývání a zpracování uranové rudy, za jejich poctivou a obětavou práci, díky níž bylo ložisko Rožná dobýváno téměř 60 let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky

13:33 HK ČR: Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky

Výkonnost tuzemské ekonomiky budou i v roce 2025 brzdit nejistoty plynoucí z geopolitického vývoje a…