Další ročník kampaně za záchranu zvířat při sečích: Ministr Brabec a rektor ČZU ocenili nejlepší mobilní aplikace

15.02.2016 20:57 | Zprávy

Záchrana živočichů ohrožených každoročně při senoseči bude v letošní sezóně jednodušší. Usnadnění přinese dobrovolníkům, zemědělcům i myslivcům sada mobilních aplikací vyvinutých k loni spuštěnému portálu SENOSEC.CZU.CZ.

Další ročník kampaně za záchranu zvířat při sečích: Ministr Brabec a rektor ČZU ocenili nejlepší mobilní aplikace
Foto: ČZU
Popisek: ČZU

Nové aplikace pro chytré mobily a tablety a pro použití přímo v terénu vyvinuli studenti České zemědělské univerzity v Praze v rámci soutěže, kterou vyhlásila loni v červnu ČZU a na niž Ministerstvo životního prostředí poskytlo 100 000 korun. V soutěži o nejlepší sadu mobilních aplikací zvítězili a cenu 40 000 korun získali studenti Ladislav Böhm a Jakub Podroužek.

Loni v květnu na poli v Lánech ministr Richard Brabec spolu s rektorem ČZU v Praze Jiřím Balíkem, zástupci sdružení Za Živou krajinu, myslivců a dobrovolníky odstartovali kampaň za záchranu živočichů při sečích trávy a sklizni. To, že tento projekt má smysl, nejlépe ukazují nejen každý rok opakující se živé diskuse na sociálních sítích, ale i údaje o usmrcených zvířatech při senosečích a sklizni. I když přesné statistiky, kolik zvířat zemědělská technika každoročně usmrtí, neexistují, odhady myslivců jen u srn hovoří zhruba o 50 zabitých mláďatech na 1000 ha travních porostů.

„Při sečích kromě srnčat či zajíců hyne i celá řada chráněných druhů, např. drobných savců, koroptví, chřástalů, čejek a dalších ptáků. Tento stav nám není lhostejný, a proto jsme loni společně představili symbolicky na poli v Lánech zcela nový webový portál SENOSEC.CZU.CZ. Ten propojuje zástupce dobrovolníků, zemědělců a myslivců, kteří pak společnými silami v terénu snižují počet zvířat usmrcených zemědělskými stroji. Rovněž jsme spolu s ČZU vyhlásili soutěž o nejlepší aplikace pro mobily a tablety, tak aby bylo možné data zadávat přímo v terénu a pro uživatele to bylo co nejjednodušší. Věřím, že aplikace, které jsme dnes ocenili jako nejlepší, nyní ještě více usnadní propojení všech zúčastněných a pomohou zefektivnit práci lidí, kterým na osudu zvířat ohrožených sečemi záleží,“ přibližuje ministr Brabec smysl soutěže a celé kampaně s tím, že účinnost portálu, aplikací i kampaně bude záležet zejména také na tom, kolik lidí a jakým způsobem se do projektu zapojí.

„Soutěž, která má zcela konkrétní a užitečné výstupy, o něž má zájem veřejnost i odborníci, je pro studenty velkou motivací a povzbuzením k dalšímu studiu. Vážím si toho, že tento přínos vnímá i Ministerstvo životního prostředí a pan ministr osobně,“ podtrhuje rektor České zemědělské univerzity v Praze Jiří Balík. ČZU realizaci soutěže podpořila navíc částkou 50 000 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Nový vizuální styl státní správy a rozpočtová odpovědnost do Ústavy

19:15 Úřad vlády: Nový vizuální styl státní správy a rozpočtová odpovědnost do Ústavy

Ústřední orgány státní správy budou používat jednotný vizuální styl, jehož podobu schválila vláda Pe…