Dobrovolní hasiči pomáhají vybrat miliony nepoužívaných elektrospotřebičů z českých domácností

03.10.2013 11:18

Podle průzkumů kolektivních systémů ELEKTROWIN a ASEKOL se v českých domácnostech nachází přes 63 milionů elektrospotřebičů. Z nich 9 milionů lidé vůbec nepoužívají. Zapomínají přitom, že i elektro lze třídit a recyklovat. Jiní mají naopak ztížené podmínky a staré spotřebiče tak skladují doma. Se sběrem proto již třetím rokem významně pomáhají i dobrovolní hasiči.

Dobrovolní hasiči pomáhají vybrat miliony nepoužívaných elektrospotřebičů z českých domácností
Foto: Elektrowin
Popisek: Logo společnosti Elektrowin

Projekt Recyklujte s hasiči běží od května roku 2011 a postupně nabývá větších rozměrů. „Jsme rádi, že můžeme lidem pomoct i v okamžicích, kdy nejde o majetek či zdraví,“ říká Jan Aulický, ředitel Kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „V současnosti se zapojilo již téměř 800 sborů dobrovolných hasičů, kteří od lidí sbírají staré spotřebiče. Za celou dobu fungování projektu se ke konci srpna vybralo přes 2 600 tun elektra,“ dodává Aulický. Pro představu se jedná o váhu 14 plejtváků obrovských, tedy největších žijících živočichů na světě.

„Nejvíce sbíráme staré CRT televizory, chladící zařízení jako lednice či mrazáky, ale i drobné spotřebiče. Odvozu využívají hojně všichni občané Třeštice nebo i lidé ze sousedních obcí,“ říká Martin Kodys, starosta Sboru dobrovolných hasičů Třeštice na Jihlavsku, které je ze všech zapojených v Kraji Vysočina vůbec nejaktivnější. Vybralo již 979 tun elektra. „Jsme malá obec, ale máme tři sběrná místa, kde se můžou spotřebiče odkládat. Jsme tímto známí a vysloužilé spotřebiče si nás najdou vlastně samy. Na nás je pouze tyto spotřebiče dle potřeby nechat odvést. Jednou se k nám dokonce dostal starý hrací automat, ze kterého se po jeho otevření vysypalo několik mincí z roku 1980,“ dodává Kodys.

Motivace projektu Recyklujte s hasiči je nasnadě. „Podle našeho průzkumu se v českých domácnostech nachází až 9 milionů spotřebičů, které lidé vůbec nepoužívají. Dalších 18,5 milionu je pak tzv. historických zařízení, tedy nakoupených ještě před rokem 2005. Ty nepotřebné nebo vysloužilé spotřebiče mohou lidé vrátit do zpětného odběru, ať už prostřednictvím sběrných dvorů, červených kontejnerů nebo právě dobrovolných hasičů,“ říká Hana Ansorgová, manažerka neziskové organizace ASEKOL.

Cílem projektu, který organizují kolektivní systémy ELEKTROWIN a ASEKOL, je usnadnit občanům možnost ekologického třídění starých spotřebičů a zároveň podpořit dobrovolné hasiče. „Princip projektu je jednoduchý, zúčastněná sdružení dobrovolných hasičů ve svých obcích organizují sběrové dny, během nichž občany buď sami navštíví, nebo určí místo, kam lidé mohou svůj elektroodpad přinést. Nám se tak podaří vybrat více elektra a hasiče za jejich snahu odměníme,“ vysvětluje Taťána Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení kolektivního systému ELEKTROWIN.

Dobrovolní hasiči zpětnému odběru a následné recyklaci elektrozařízení výrazně pomáhají, což jasně dokazují i čísla. Jen letos se zatím ke konci srpna vybralo v projektu Recyklujte s hasiči 953 tun elektra. Pomocí dalších sběrných míst kolektivní systémy ELEKTROWIN a ASEKOL dosud v roce 2013 sebraly celkem 25 637 tun vysloužilých spotřebičů. Ty se tak dostanou k recyklaci, čímž se umožní opětovné využití více než 80 % všech materiálů.

Projekt Recyklujte s hasiči se však angažuje i v hasičské komunitě. Již podruhé je  partnerem soutěže Miss hasička, která atraktivní formou přispívá ke zvýšení povědomí o činnostech dobrovolných hasičů, hasičském sportu a vůbec tradici hasičiny v Česku.

Více informací na infolince  800 320 010 nebo na www.recyklujteshasici.cz

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 8 000 000 vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 170 000 tun. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů.  Sběrnou síť tvoří na 1 200 sběrných míst v 1 050 městech a obcích, 2 500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3 000 obcích.  

ASEKOL s.r.o., je nezisková společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, nástrojů, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístroje pro monitorování a kontrolu a výdejní automaty (tj. skupiny 3, 4, 6, 7 8, 9 a 10).

ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 4 214 městy a obcemi a 2 568 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 15 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. V roce 2012 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,63 kg elektroodpadu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

22:11 České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s h…