Dobrovolní hasiči pomáhají vybrat miliony nepoužívaných elektrospotřebičů z českých domácností

03.10.2013 11:18 | Zprávy

Podle průzkumů kolektivních systémů ELEKTROWIN a ASEKOL se v českých domácnostech nachází přes 63 milionů elektrospotřebičů. Z nich 9 milionů lidé vůbec nepoužívají. Zapomínají přitom, že i elektro lze třídit a recyklovat. Jiní mají naopak ztížené podmínky a staré spotřebiče tak skladují doma. Se sběrem proto již třetím rokem významně pomáhají i dobrovolní hasiči.

Dobrovolní hasiči pomáhají vybrat miliony nepoužívaných elektrospotřebičů z českých domácností
Foto: Elektrowin
Popisek: Logo společnosti Elektrowin

Projekt Recyklujte s hasiči běží od května roku 2011 a postupně nabývá větších rozměrů. „Jsme rádi, že můžeme lidem pomoct i v okamžicích, kdy nejde o majetek či zdraví,“ říká Jan Aulický, ředitel Kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „V současnosti se zapojilo již téměř 800 sborů dobrovolných hasičů, kteří od lidí sbírají staré spotřebiče. Za celou dobu fungování projektu se ke konci srpna vybralo přes 2 600 tun elektra,“ dodává Aulický. Pro představu se jedná o váhu 14 plejtváků obrovských, tedy největších žijících živočichů na světě.

„Nejvíce sbíráme staré CRT televizory, chladící zařízení jako lednice či mrazáky, ale i drobné spotřebiče. Odvozu využívají hojně všichni občané Třeštice nebo i lidé ze sousedních obcí,“ říká Martin Kodys, starosta Sboru dobrovolných hasičů Třeštice na Jihlavsku, které je ze všech zapojených v Kraji Vysočina vůbec nejaktivnější. Vybralo již 979 tun elektra. „Jsme malá obec, ale máme tři sběrná místa, kde se můžou spotřebiče odkládat. Jsme tímto známí a vysloužilé spotřebiče si nás najdou vlastně samy. Na nás je pouze tyto spotřebiče dle potřeby nechat odvést. Jednou se k nám dokonce dostal starý hrací automat, ze kterého se po jeho otevření vysypalo několik mincí z roku 1980,“ dodává Kodys.

Motivace projektu Recyklujte s hasiči je nasnadě. „Podle našeho průzkumu se v českých domácnostech nachází až 9 milionů spotřebičů, které lidé vůbec nepoužívají. Dalších 18,5 milionu je pak tzv. historických zařízení, tedy nakoupených ještě před rokem 2005. Ty nepotřebné nebo vysloužilé spotřebiče mohou lidé vrátit do zpětného odběru, ať už prostřednictvím sběrných dvorů, červených kontejnerů nebo právě dobrovolných hasičů,“ říká Hana Ansorgová, manažerka neziskové organizace ASEKOL.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ASEKOL , ELEKTROWIN

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %

16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %

ČEZ letos zprovoznil už 74 nových stanic, v síti jich je momentálně celkem 916. Výstavbu táhnou ultr…