ERÚ: Konzultační proces k aktualizované verzi Etického kodexu obchodníka v energetických odvětvích

07.08.2016 15:58

Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích (Etický kodex) byl poprvé vydán v roce 2012. Po čtyřech letech působení ho čeká aktualizace. Zohledněny budou legislativní změny, především nový občanský zákoník, energetický zákon a zákon o ochraně spotřebitele, a také praktické zkušenosti. Ty Energetický regulační úřad (ERÚ) čerpá mj. z podnětů, stížností a požadavků zákazníků a spotřebitelů.

ERÚ: Konzultační proces k aktualizované verzi Etického kodexu obchodníka v energetických odvětvích
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Aktualizovaná verze vstupuje 4. srpna 2016 do připomínkového řízení, resp. konzultačního procesu, který je určený nejen pro obchodníky, jejichž činnosti se jednotlivá ustanovení Etického kodexu týkají. Připomínky je možné zasílat do 2. září 2016, kdy konzultace končí.

„Obchodníci se na základě vlastní žádosti mohou k Etickému kodexu dobrovolně přihlásit a dát tak zákazníkům najevo, že jim leží na srdci etika ochrany spotřebitele, která v kodexu upřesňuje platnou legislativu pro energetický sektor,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Útvary ERÚ, které se zabývají ochranou spotřebitele, řešily jen za loňský rok 7 107 podnětů. I z nich je patrné, které části Etického kodexu potřebují největší úpravy. Novinky se dotknou třeba zjednodušení pasáží, které upravují jednání obchodníků se zákazníky. Pravidla tak budou přehlednější pro obě strany. Podstatných změn by se měla dočkat také kontrola, jestli signatáři kodex skutečně dodržují.

„Musíme najít rozumnou hranici, kdy kontroly dodržování kodexu nebudou nikoho nadměrně zatěžovat a přitom dají zákazníkům jistotu korektního jednání. Jestliže narazíme na porušení kodexu, zahájíme kroky k nápravě,“ dodává Alena Vitásková.

Přijetí Etického kodexu bude mít význam pro spotřebitele, kteří se budou moci orientovat na trhu s energiemi a zvažovat případnou změnu obchodníka i dle toho, zda se konkrétní obchodník zavázal dodržovat Etický kodex, nebo ne.

Návrh aktualizovaného Etického kodexu obchodníka v energetických odvětvích včetně podmínek konzultačního procesu je k dispozici na www.eru.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Znojmo navyšuje kapacitu očkovaní na své maximum

13:29 Nemocnice Znojmo navyšuje kapacitu očkovaní na své maximum

V tuto chvíli čeká ve virtuální frontě na očkování v Nemocnici Znojmo přes 3000 registrovaných zájem…