Ekonomickou i ekologickou hodnotu každého stromu posuzují státní lesníci na čtyřech zkušebních plochách

30.11.2017 9:45 | Zprávy

Posoudit stromy v hospodářském lese z pohledu ekonomického i ekologického učí své kolegy čeští lesníci z podniku Lesy ČR. Zatím na čtyřech hektarových plochách. Postupně se tato metoda zvaná Marteloscop začíná uplatňovat také v běžných hospodářských státních lesích. Postup oceňují i tuzemští ekologové.

Ekonomickou i ekologickou hodnotu každého stromu posuzují státní lesníci na čtyřech zkušebních plochách
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Před rokem vybrali lesníci z podniku Lesy ČR čtyři hektarové plochy s nejdůležitějšími hospodářskými dřevinami – smrkem, borovicí, bukem a dubem. V Železné Rudě si tento týden metodu prakticky vyzkoušeli zástupci šumavských lesních správ i slovenských státních lesů.

Příští rok budou v Železné Rudě pokračovat, ale také na Lesní správě Křivoklát, kde je buková plocha, a také na Lesní správě Plasy s dubovou a borovou plochou. „Je důležité, aby při vyznačování stromů určených k těžbě touto metodou běžně postupoval každý lesník. Musí tedy zvážit, zda se vyplatí konkrétní strom vytěžit, pokud má větší biologickou hodnotu než výnos z prodeje dříví,“ zdůraznil výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Metoda pochází z Francie. V deseti zemích Evropy je nyní v hospodářských lesích 29 demonstračních ploch. Lídrem projektu je Německo. „Marteloscop uplatňujeme u stromů s nízkou ekonomickou hodnotou. Na hektaru lesa tak zůstává asi deset ekologicky cenných stromů,“ řekl v Železné Rudě ředitel německého lesního závodu v Ebrachu Ulrich Mergner.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

22:03 Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

Jeskyně se připojují k turistickým objektům, které cílí na rodiny s dětmi a od prázdnin zavádí rodin…