Nástup zimy přináší mnohým majitelům „letních sídel“ spoustu starostí, aby na nic nezapomněli a svoji chatu či chalupu našli na začátku jara ve stejném stavu, v jakém ji opouštěli. Pokud máte přesně ty samé obavy, pak je pro vás určeno následující patero tipů, co všechno musíte na konci sezóny zkontrolovat, jak předcházet škodám na majetku a na jaké drobnosti byste měli při posledním zamknutím dveří myslet.
1. Kontrola střechy je nezbytná
S prohlídkou domu začněte systematicky od střechy. Důležité je ověřit, zda někudy do domu nezatéká. Pokud najdete podezřelé místo, neváhejte se obrátit na odborníka. „Snažte se o co nejpreciznější kontrolu. I malé poškození bez povšimnutí totiž může vyvolat další nepříjemné následky, které vás mohou stát mnohem větší sumu peněz. Nezapomeňte při tom ani na hromosvod,“ radí výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Pozornost věnujte pak také komínu, k němuž byste měli mít kompletní dokumentaci, tedy záruku, že jde o bezpečný výrobek ověřený dle správných norem. I ten nejkvalitnější komín ale potřebuje kontrolu a pravidelné čištění. Pokud máte otevřený komín, popřemýšlejte, zda si na něj raději nepořídit vnější kryt, který zabraňuje průniku vody nebo sněhu. Výdaje v řádech několika tisíc se vám totiž mnohonásobně vyplatí! Kdyby v komíně zamrzla voda, mráz by ho mohl „roztrhnout“, stejně tak i komínové nebo krbové vložky. Pokud se rozhodnete pro kompletní opravu střechy, pak si nechte udělat rozpočet nejméně od dvou nezávislých firem. V případě, že se nabídky budou výrazně rozcházet, je to varovný signál, že u některé z firem není něco v pořádku. V připravené smlouvě byste měli mít napsaný veškerý použitý materiál, pevnou cenu za opravu a sankce za nedodržení. „Pokud zjistíte, že na plánovanou rekonstrukci nemáte dostatek financí, můžete využít Era půjčku na bydlení. Pokud o ni zažádáte ještě do 4. listopadu, získáte od nás bonus ve výši 500 Kč. Neplatíte nic za poskytnutí, správu ani předčasné splacení půjčky. Navíc si splátku můžete sami rozložit až na 10 let,“ říká mluvčí Poštovní spořitelny Zuzana Kalátová.
Rada navíc: Pokud při opravě střechy zachováte její původní tvar a stejnou krytinu, musíte práci ohlásit na stavebním úřadě. Pokud budete měnit konstrukci, krytinu či přidávat střešní okna, potřebujete i projekt a schválení stavební úřadem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva